Özgün bir heykel sergileme modeli olarak Elgiz Müzesi Teras Sergileri
Elgiz Museum Terrace Exhibitions as an original exhibition model for sculpture
- Tez No: 992016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Elgiz Müzesi'nde ilki 2012 yılında düzenlenen Teras Sergileri'ni özgün bir sergileme modeli olarak değerlendirmektedir. Teras Sergileri, her yıl belirlenen tema doğrultusunda, ulusal ve uluslararası ölçekte üretim yapan heykel sanatçılarından açık çağrı yöntemiyle başvurular kabul eden süreli sergi etkinliğidir. Danışma kurulu tarafından değerlendirilerek kabul edilen başvurular, Elgiz Müzesi'nin süreli açık hava heykel sergi alanında izleyiciyle buluşturulmaktadır. Elgiz Müzesi, Teras Sergileri süresince gerçekleştirdiği çeşitli etkinlikler aracılığıyla katılımcı sanatçıların koleksiyonerlerle etkileşim kurmasını sağlamakta ve heykel sanatının dolaşıma girmesine katkıda bulunmaktadır. Teras Sergileri, başlangıcından bu yana sürekliliği ve düzenli üretimiyle gelenekselleşmiş; Türkiye'de açık hava heykel sergileri bağlamında sürdürebilirliği sağlayabilen önemli bir örnek teşkil etmektedir. Teras Sergileri'ni düzenleyen kurumun Maslak'ta konumlanması, Türkiye'nin kültür sanat merkezi olarak literatürde kabul edilen Beyoğlu aksının dışında yer alması ve bir plaza yapısı içerisinde faaliyet göstermesiyle sergilerin kimliğini belirleyen etken olarak dikkat çekicidir. Tezin birinci bölümünde“Türkiye'de Heykel Sanatının Dönüşümü ve Sergilenme Koşulları”başlığı kapsamında, Türkiye'de heykel sanatının tarihsel süreci ve sergilenme pratikleri ele alınarak Teras Sergileri'nin güncel koşullarının kavranması amaçlanmıştır. İkinci bölümde“Çağdaş Sanat Müzeciliğinde Açık Hava Heykel Sergileme Pratikleri: Elgiz Müzesi Teras Sergileri Örneği”başlığı altında, Türkiye'de çağdaş sanat müzelerinin oluşum süreçleri incelenmiş; Teras Sergileri'ni düzenleyen Elgiz Müzesi'nin hangi koşullar altında kurulabildiği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise,“Kent, Müze ve Kamusallık: Elgiz Müzesi'nin Mekânsal Politikaları Üzerine”başlığı altında, müzenin Maslak'taki konumu ve Teras Sergileri'nin müze mimarisiyle kurduğu ilişki, kent ve kamusallık bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the Terrace Exhibitions, initiated in 2012 at he Elgiz Museum, as a original open-air sculpture exhibition model. Organized through annual thematic open calls to national and international sculptors, the exhibitions present works selected by an advisory board and support interaction between artists and collectors, contributing to the circulation of sculpture art. Through their continuity and regular production, the Terrace Exhibitions have become a sustainable and established practice within Turkey's open-air sculpture exhibition landscape. The museum's location in Maslak, outside the Beyoğlu axis traditionally defined as Turkey's cultural center, and its position within a plaza structure are key factors shaping the exhibitions intitutional identity. The first chapter of the thesis, titled“The Transformation of Sculpture in Turkey and its Exhibition Conditions,”examines the historical process and exhibition practices of sculpture in Turkey, aiming to understand the current conditions of Terrace Exhibitions. The second chapter, titled“Open-Air Sculpture Exhibition Practices in Contemporary Art Museums: The Elgiz Museum Terrace Exhibitions Example,”investigates the formation processes of contemporary art museums in Turkey and discusses the conditions under which the Elgiz Museum, which organizes Terrace Exhibitions, was established. The third chapter, titled“City, Museum, and Publicness: On the Spatial Policies of the Elgiz Museum,”analyzes the museum's location in Maslak and the relationship between the Terrace Exhibitions and the museum's architecture within the context of the city and publicness.