Psoriazis etyopatogenezinde karsinoembriyonik antijenin rolü
  1. Tez No: 99202
  2. Yazar: FADİME YANAR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. GÜLFER AKBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çalışmamız Nisan 2000 - Kasım 2000 tarihleri arasında, S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastahanesi Deri Hastalıkları Polikiliniğine başvuran 28'i kadın, yedisi erkek, yaşları 3-66 arasında değişen 35 psoriazisli hasta ile gerçekleştirildi. Kontrol grubu olarak dördü kadın, 11'i erkek, yaşları 16-72 arasında değişen psoriazisli 15 hastanın normal derilerinden alınan biyopsi materyalleri kullanıldı. Çalışmaya alınan bütün olguların son bir aydır tedavisiz olmasına ve daha önce UV tedavisi almamış olmasına dikkat edildi. Hasta grubunun psoriatik lezyonlanndan alınan panç biyopsi materyallerinde immünohistokimyasal yöntemle CEA ekspresyonu araştırıldı. Ekspresyon oranı (-), (+), (++) veya (+++) olarak değerlendirildi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskall- Wallis Varyans Analizi, Ki-kare testi, Spearman Rank Korelasyon Analizi, Student's t testi, Mann-Whitney U testi, Fisher-Exact testi kullanıldı. Hasta grubunda 35 hastadan 28' inde suprabazal keratinositlerde CEA ekspresyonu gözlenirken, psoriazisli hastaların normal derilerinden oluşan kontrol grubunda ekspresyon saptanmadı. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bu bulgu bize psoriazisli hastaların normal derilerinde inflamasyonun ve keratinosit farklılaşmasının olmadığını düşündürdü. Hasta grubunda kadınların oranı kontrol grubundan daha fazla; erkek hastalarda kadınlara göre CEA ekspresyonu daha şiddetli; aile öyküsü olanlarda yaş büyük, hastalık süresi uzun ve PASI skoru daha yüksek; guttat tip lezyonu olanlarda yaşın küçük PASI skorunun daha düşük ve CEA ekspresyon şiddetinin yüksek olduğu; hastalık süresi arttıkça PASI skorunun da arttığı saptandı. Aradaki farklar istatistiksel olarak anlamlıydı. CEA ekspresyonu ile PASI skorları arasında ilişki saptanmaması, ekspresyonun hiperproliferasyon ve inflamasyonun şiddeti ile değil de varlığıyla orantılı olduğu şeklinde yorumlandı. Kronik inflamasyonu gösteren plak tip lezyonlarda CEA ekspresyonunun daha zayıf olması, CEA'nın inflamasyondaki rolünün daha az olabileceğini düşündürdü. CEA'nın psoriazis etyopatogenezinden sorumlu tutulan hiperproliferasyon, keratinosit farklılaşması ve inflamasyonda rolü olabileceğini düşünüyoruz. Psoriazislilerde keratinosit farklılaşmasının erken gelişimsel paterninin aktifleştiği ve CEA ekspresyonuna neden olduğu kanısındayız. CEA'nın psoriazis etyopatogenezindeki rolünün aydınlatılabilmesi için keratinosit farklılaşmasını irdeleyen biyokimyasal ve moleküler biyolojik analizleri içeren daha ileri çalışmaların gerekli olduğu ve sellüler defektlerin araştırılması gerektiği düşüncesindeyiz. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was performed on 35 psoriasis patients,28 female and 7 male, ages between 3-66, who had attended to the Ministry of Health, Ankara Education and Research Hospital, Department of Dermatology between April 2000 and November 2000. As a control group.biopsy materials taken from normal skins of 15 psoriasis patients, 4 female and 11 male, ages between 16-72, were used. All cases in the study group didn't take any medication in the last one month and were never taken UV therapy previously. CEA expression were tested at punch biopsy materials taken from psoriatic lessions of the patient group by a immunohistochemical method. Expression rates were evaluated as (-), (+), (++) or (+++). For statistically evaluation of the data, One Way Varians Analysis, Kruskall Wallis Varians Analysis, Chi-Square test, Spearman Rank Correlation Analysis, Student's t test, Mann-Whitney U test, Fisher-Exact test were used. In the patient group, CEA expression were observed in suprabasal keratinocytes at 28 of 35 patients whereas there were no expression in control group ( normal skins of patients with psoriasis ). The difference was statistically significant. This finding suggests that there is no inflammation and keratinocyte differentiation in normal skins of the patients with psoriasis. In the patient group, the ratio of female patients were greater compared with the control group; CEA expression were more intensive in males; those who have family history were in older ages, their time course of disease were longer and PASI scores were higher; those who had guttate type lessions were in younger ages, had lower PASI scores and CEA expression intensity were higher; we have established that the longer the time course of disease the higher the PASI score. The difference were statistically significant. We explained the lack of relationship between the CEA expression and PASI scores, that the expression didn't correlate with hyperproliferation and severity of inflammation but with their presence. The lesser CEA expression of plaque type lessions that show chronic inflammation suggested that CEA's role would be lesser. We think that CEA plays a role in hyperproliferation, keratinocyte differentiation and inflammation that are thought to be responsible from the ethiopathogenesis of psoriasis. We also think that the early developmental pattern of keratinocyte differentiation is being activated and causing CEA expression in psoriasis. We suggest that a number of further studies which research for keratinocyte differentiation, consist of biochemical and biological analysis, also as a consequence cellular defects should be studied. 33