Psöriazis hastalarında asimetrik dimetilarjinin, nitrik oksit ve apelin düzeyleri ve hastalık şiddeti ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of asymmetric dimethylarginine, nitric oxide and apelin levels and relationship between disease severity in patients wġth psoriasis
- Tez No: 365853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA ÇİĞDEM DOĞRAMACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Psöriazis etyopatogenezinde rolü olduğu bildirilen asimetrik dimetilarjinin (ADMA), nitrik oksit (NO) ve apelin düzeylerinin hastalar ile sağlıklı bireyler arasında karşılaştılması ve psöriazisli hastalarda hastalık şiddeti ile korelasyonunun araştırılması amaçlandı.Çalışmaya 80 (46 erkek, 34 kadın) psöriazisli hasta ile 80 (47 erkek, 33 kadın) sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcıların demografik verileri, vücut kitle endeksleri (VKİ) ve hastaların hastalık süreleri, aldıkları tedaviler, Psöriazis Alan Şiddeti İndeksi (PASI) kaydedildi. Psöriazisli hastalardan ve kontrol grubundan alınan serum örnekleri santrifüj edilerek -72C'de muhafaza edildi. Serum örnekleri Elisa yöntemi ile değerlendirildi.Psöriazisli hastalar ve kontrol grubu arasında demografik açıdan istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Psöriazisli hastaların ortalama hastalık süresi 11 yıldı. Psöriazisli hastaların 53'ü (%66,3) generalize plak, 1'i (%1,3) püstüler, 1'i (%1,3) palmoplantar, 25'i (%31,3) guttat psöriazis hastasından meydana gelmekteydi. Psöriazisli hastaların ortalama PASI değeri 5,4 olarak hesaplandı. PASI skoru 10'un altında olanlar hafif, 10'un üzerinde olanlar şiddetli psöriazis olarak sınıflandırıldı. Psöriazisli hastaların kontrol grubu ile karşılaştırılan ADMA değerleri istatistiksel olarak anlamlıyken (p=0,01) NO ve Apelin değerleri istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Hafif ve şiksel olarak daha düşüktü (p=0.005 ve p=0.040). Psöriazis hasta grubunda kontrol grubuna göre VKİ ortalaması ve metabolik sendrom sıklığı daha yüksekti. Psöriazisli hastalarda serum ADMA, NO ve Apelin düzeyleri ve PASI skoru arasıda bir ilişki tespit edilememiştir. Bununla birlikte hastalarda serum trigliserit yüksekliği ve HDL düşüklüğünün bulunması, VKİ ortalamasının ve metabolik sendrom sıklığının fazla olması psöriazis hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar-komorbitide ilişkisini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract: Reported as an etiological factor of psoriasis, asymmetric dimethyl arginine (ADMA), nitric oxide (NO) and apelin levels to compare in patients and healthy individuals and to investigate with disease severity correlation was aimed. 80 psoriasis patients (46 males, 34 females) and 80 healthy volunteers (47 males, 33 females) were included in the study. All participants' demographic data, body mass index (BMI), duration of illness of patients, their treatments and Psoriasis Area Severity Index (PASI) were recorded. The serum samples of psoriatic patients and control group were centrifuged and were stored at -72C. The serum samples were evaluated by Elisa method. Psoriatic patients and control group showed no statistical difference demographically (p>0.05). Mean disease duration of psoriatic patients was 11 years. Patients with psoriasis were composed of 53 with generalized plaque (%66.2), 1 with pustular (%1.3), 1 with palmoplantar (%1.3) and 25 with guttate psoriasis (%31.3). Average PASI score of patients with psoriasis was calculated as 5.4. PASI score less than 10 were classified as mild psoriasis and PASI score more than 10 were classified as severe psoriasis. Compared with control group and patients with psoriasis, ADMA levels were statistically significant (p=0,01) but NO and apelin levels were not statistically significant (p>0,05). Among patients with mild and severe psoriasis, average value of ADMA, NO and apelin's were not statistical significance (p>0,05). Patients with psoriasis were compared with control group, while serum triglyceride levels were significantly higher, serum HDL levels were significantly lower (p=0.005 ve p=0.040). Mean BMI and prevalence of metabolic syndrome was higher in psoriasis patients compared to control group. No relationship was determined between ADMA, NO and apelin levels and PASI score in patients with psoriasis. Nevertheless, presence of high serum triglyceride and low HDL, more prevalence of metabolic syndrome and higher mean BMI in patients have been suggested relationship between psoriasis and cardiovascular-comorbid diseases.