Erzurum il merkezi ilkokul birinci sınıf öğrencilerinde enürezis sıklığı ve etkileyen faktörler
Enuresis prevalance and affecting factors at first class student of elementary school in Erzurum
- Tez No: 99203
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN GÜRAKSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma; Erzurum il merkezi ilkokul birinci sınıf öğrencilerinde enürezis sıklığını ve enürezise etkisi olan faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılan kesitsel ve analitik bir çalışmadır. Mayıs 1999'da Erzurum İl merkezinde 68 ilkokulun birinci sınıf öğrencilerinden 6400 öğrenci araştırmanın evreni olarak alındı. Bunlar arasından tabakalı basit rastgele örneklem metodu ile altı ve sekiz yaş arasında 107 erkek, 103 kız olmak üzere toplam 210 öğrenci seçildi. Bu öğrencilere ekte belirtilen anket formu ( Ek 1 ) ve aile ortamı ölçeği uygulandı ( Ek 2 ). Bulgular Khi-kare ( x2 ), Kolmogrov Smırnov ve t testi istatistik testleri ile değerlendirildi. Enürezis sıklığı erkek çocuklarda % 20.6, kız çocuklarında % 8.7 oranında bulundu. Enüretik çocukların % 83.9'u primer, % 16.1' ise sekonderdi. Enüretik çocuklarda diürnal enürezis sıklığı kızlarda % 44.4, erkek çocuklarda ise % 18.2 oranında bulundu. Enüretik çocukların % 32.3'ü hergece, % 16.1 'i günaşırı % 22.6'sı haftada üç günden az, % 19.3'ü ayda 2-3 kez altını ıslattıkları tespit edildi. Enürezis sıklığı, ailenin 4. ve daha sonraki çocuklarında anlamlı derecede arttığı ve % 27.9'a kadar çıktığı saptandı. Kardeşlerinde enürezis olan çocuklarda enürezis sıklığı % 25.4, geçmişte anne ve babasında enürezis olan çocuklarda % 37.5, yakın akrabalarında enürezis olan çocuklarda ise % 27.5 oranında bulundu. Ailenin ekonomik durumu, çocuğun okul başarısı, uyku durumu ve huyu ile enürezis arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Yüksekokul mezunu olan ailelerde ailelerin % 80' i, tedavinin gerekli olduğuna inanırken, okuryazar ailelerde bu oran % 48.7 olarak tespit edildi. Tedavide kullanılan ilaçların kısırlık yapıp yapmadığı konusundaki bilgiler değişik eğitim seviyeli ailelerde farklı bulundu ve annelerde anlamlı, babalarda anlamsız bulundu. Enürezisli çocukların sadece % 19.4'ünün tedavi amacıyla doktora götürüldüğü, % 80.6'sının ise herhangi bir tedavi almadığı tespit edildi. Enürezis konusunda ailelerin yeterince bilinçli olmadıkları, tedavide gerekli duyarlılığın gösterilmediği, geleneksel ve diğer yöntemlerin aileler arasında daha geçerli tedavi yöntemleri olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is cross sectional and analytic study made to determine the prevalance of enuresis and its effective factors among the first level students of elementary schools in Erzurum city. In May 1999, 6400 first level students of the 68 schools have been selected for the frame of the research in Erzurum city center. Between 6 and 8 year old 107 male and 103 female of the total of 210 elementary school in the center were classified as advantaged, normal and disadvantaged in order to the socio-economical conditions of thier locality and three school were randomly chosen from each groups. The enclosed questionnaire and Family Enviroment scale were aplied to the students in the evaluating data, The chi-square, kolmogrov smirnov and independed groups t statistic tests have been used. The prevalance of enuresis was found % 20.6 in female and % 8.7 in male group. % 83.9 of the children were premier enuresis and % 16.1 were secondary enuresis. The prevelance of diurnal enuresis was found %44.4 in female group and % 18.2 in male group. It was determined that %32.3 of the enuretic children were wetting their beds and everynight %16.1 of them the day after, %22.6 of them less then 3 days in a week, % 19.3 of them, 2-3 times in a month. It was found that the prevalance of the enuresis was significantly increasing for the fourth child of the family and until up to % 27.9 and the other children son after fourth child the prevalance of enuresis was found %25.4 in the group of the children whose brother or sister have an enuresis %37.5, whose parents have an enuresis in the past, %27.5 whose close relatives have an enuresis problem a significant relationship was not found between enuresis and economical stasus of family.school sucsses.habitus during the sleep,and personality. The belief to the neccessity of the treatment was found %80 in the family group whose parents were graduated from the university, %48.7 whose parents were unliterate. According to education levels, the information about the drugs used for the treatment drugs thought by public that they are made infertility was found significiant among the mother, was not found father. It was determined that Only %19.4 of the enuretic children were gone to the doctor for the treatment, %80.6 of them were not treated. It was concluded that families didn't have enough education about the enuresis and didin't show enough sensitivity for the treatment and the tradational and others methods were more acceptible treatment ways among for the families.