Göç sosyolojisi: Robert Park'ın sosyolojisindeki rekabet, çatışma, uyum ve asimilasyon üzerinden Kayseri'deki Suriyeli göçmenlerin incelenmesi
Migration sociology: An examination of Syrian migrants in Kayseri through the lens of competition, conflict, adaptation and assimilation in Robert Park's sociology
  1. Tez No: 992021
  2. Yazar: HASSAN ET-TALIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YONCA GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Antropoloji, Sociology, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, geçici koruma altındaki Suriyeli göçmenlerin Kayseri kentindeki sosyokültürel etkileşimlerini, kentleşme ve göç sosyolojisi bağlamında incelemektedir. Çalışmanın temel dayanağı, Chicago Okulu'nun önde gelen temsilcilerinden Robert Park tarafından geliştirilen insan ekolojisi yaklaşımıdır. Bu çerçevede göçmenlerin yeni toplumsal çevrelere uyum süreçleri, rekabet, çatışma, uyum ve asimilasyon dinamikleri üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada, 2014–2025 yılları arasında Kayseri'ye yerleşen Suriyeli göçmenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerinin nasıl şekillendiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, Sahabiye ve Küçük Mustafa mahallelerinde yaşayan 30 Suriyeli göçmenle derinlemesine mülakatlar yapılmış, ayrıca saha gözlemleri ile veriler desteklenmiştir. Katılımcılar yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve etnik köken bakımından farklılık göstermektedir. Bu çeşitlilik, göçmenlerin entegrasyon süreçlerindeki farklı deneyimlerin karşılaştırılmasına imkân tanımıştır. Bulgular, göçmenlerin önemli bir bölümünün entegrasyon sürecinin başlangıç aşamasında olduğunu ortaya koymaktadır. Bazı bireylerin ise henüz uyum sağlayamadığı, sosyal çevre ile sınırlı etkileşim kurduğu gözlenmiştir. Bu durum, göçmenlerin Türkiye'ye geliş zamanı, yaşları ve etnik kimlikleriyle yakından ilişkilidir. Ayrıca geçici koruma statüsü ve ülkelerine geri dönme düşüncesi, tam entegrasyon ve asimilasyonun önünde temel engeller olarak belirlenmiştir. Araştırma, göçmenlerin karşılaştıkları yapısal zorlukları ve toplumsal kabullenme süreçlerindeki sınırlılıkları vurgulamaktadır. Sonuç olarak, Kayseri özelinde yapılan saha gözlemleri, Türkiye'deki göçmen politikaları ve toplumsal bütünleşme tartışmalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the sociocultural interactions of Syrian migrants under temporary protection in Kayseri within the framework of urbanization and migration sociology. The research is based on Robert Park's human ecology approach, a central perspective of the Chicago School. This framework allows analysis of migrants' adaptation to new social environments through the dynamics of competition, conflict, accommodation, and assimilation. The study aims to understand how the social, economic, and cultural relations of Syrian migrants who settled in Kayseri between 2014 and 2025 have developed. A qualitative design was employed, including in-depth interviews with 30 Syrian migrants residing in the Sahabiye and Küçük Mustafa neighborhoods, complemented by field observations. Participants varied in age, gender, educational level, and ethnic background, allowing comparison of diverse integration experiences. Findings indicate that many migrants remain in the early stage of integration, while some have not yet adapted and maintain limited interaction with their social environment. This pattern is closely related to arrival time in Turkey, age, and ethnic background. Moreover, temporary protection status and the possibility of returning to their home country were identified as major obstacles to full integration and assimilation. The research highlights the structural challenges migrants face and the limitations within societal acceptance. In conclusion, field observations in Kayseri offer insights that contribute to understanding migration policies and social integration debates in Turkey.