Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde izlenen Candida auris'in etken olduğu kandidemi olgularında epidemiyolojik özelliklerin ve Candida auris izolatlarının antifungal duyarlılıklarının saptanması
Epidemiological characteristics and antifungal susceptibility of Candida auris isolates in Candidemia cases at Akdeniz University Hospital
  1. Tez No: 992022
  2. Yazar: PINAR TUFANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KOYUNCU ÖZYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda kandidemi etkeni Candida auris suşlarının; MALDI-TOF MS yöntemiyle tanımlanması, antifungal duyarlılıklarının çıkarılması, hastaların epidemiyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 1 Ocak 2024- 30 Haziran 2025 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yataklı servislerinde takip edilen hastaların, kan kültürlerinden izole edilmiş 21 Candida auris izolatları çalışmaya alınmıştır. İzolatlar MALDI-TOF MS (Zybio EXS 2600, EX-Smart Spect versiyon 1.1.1.1005) cihazı kullanılarak tanımlanmıştır. Antifungal duyarlılık testleri ise ticari kolorimetrik mikrodilüsyon yöntemi olan Thermo Scientific Sensititre YeastOne YO10 (SYO) (TREK Diagnostic Systems) yöntemi kullanılarak çalışılmıştır. Hastaların yaşı, cinsiyeti, yattığı klinik birim, yatış tarihi ve nedeni, altta yatan hastalıklar, nötropeni varlığı (<2000/mm3), abdominal operasyon öyküsü, immunsupresif ilaç ve steroid kullanımı, kemoterapi, santral venöz kateter varlığı, TPN kullanımı, üriner kateter varlığı, kullanılan antibiyotik ve antifungal ajanlar gibi risk faktörleri, hastaneye yatıştan kaç gün sonra kandideminin başladığı, kandidemi tedavisi, kullanılan ajanlar ve süreleri ve sonrasındaki klinik durum ve izolatların antifungal MİK değerleri elektronik ortamda incelenip kaydedildi. İzolatların elde edildiği 21 hastanın 14'ü (%66,7) erkek, 7'si (%33,3) kadın, yaş ortalaması 60,3 ± 18,2 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda hastalarımızın %66,7'si (n=14) yoğun bakımlarda yatan hastalar, %33,3'ü (n=7) diğer servislerde (hematoloji, genel cerrahi, beyin cerrahisi, göğüs cerrahisi, kardiyoloji servisleri) yatan hastalardan oluşmaktaydı. En yüksek vaka oranı anestezi yoğun bakım bölümünde (%33,3) gözlenmiştir. Risk faktörleri açısından değerlendirildiğinde; hastalarımızın tamamında üriner kateter mevcuttu ve C. auris üremesi öncesi antibiyotik kullanım öyküsü bulunmaktaydı. Ayrıca %85,7'sinde mekanik ventilasyon desteği olması, %81'inde santral venöz kateter kullanımı olması ve % 66,7'sinin yoğun bakım yatışı olması en sık rastlanılan risk faktörleri olarak belirlendi. En sık eşlik eden hastalıklar kalp yetmezliği (%33,3), malignite (%28,6) ve hipertansiyon (%28,6) idi. Üreme öncesi en sık kullanılan antibiyotikler karbapenem (%95,2) ve polimiksin grubu (%52,4) iken, %42,9 hastada üreme öncesi antifungal tedavi öyküsü vardı. Genel mortalite oranı %66,7 olarak bulundu. Antifungal duyarlılık değerlendirmesinde, CDC'ye göre; izolatlarımızın hepsinde flukonazol direnci saptanmıştır. Anidulafungin ve mikafungin için %4,8 (n=1) oranında, kaspofungin için %9,5 (n=2) oranında direnç saptanmıştır. Amfoterisin B ye karşı direnç gözlenmemiştir. EUCAST sınır değerler önerilerine göre amfoterisin B için tüm izolatlarımız arttırılmış maruziyetle duyarlı (I) olarak, mikafungin ve anidulafungin %9,5 (n=2) oranında dirençli olarak yorumlanmıştır. C. auris, çoklu ilaç direnci, çevresel kalıcılığı ve sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonlara neden olma potansiyeli ile dikkat çeken bir fungal patojendir. Her sağlık kuruluşunun kendi hasta popülasyonunu, hastane florasını oluşturan mikroorganizmaları iyi tanıması ve yerel direnç paternlerini belirlemesi; ampirik tedavi yaklaşımlarının düzenlenmesinde, uygun antifungal tedavi seçiminde ve mortaliteyi azaltmada önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to identify Candida auris strains isolated from candidemia cases using the MALDI-TOF MS method, determine their antifungal susceptibility profiles, and evaluate the epidemiological characteristics of the affected patients. A total of 21 Candida auris isolates obtained from blood cultures of hospitalized patients in Akdeniz University Hospital between January 1, 2024, and June 31, 2025, were included in the study. Isolates were identified using the MALDI-TOF MS device (Zybio EXS 2600, EX-Smart Spect version 1.1.1.1005). Antifungal susceptibility testing was performed using the commercial colorimetric microdilution method, Thermo Scientific Sensititre YeastOne YO10 (SYO) (TREK Diagnostic Systems). Demographic and clinical data were collected from electronic records, including patients' age, gender, hospital ward, admission date, reason for hospitalization, underlying conditions, presence of neutropenia (<2000/mm³), history of abdominal surgery, use of immunosuppressive drugs and steroids, chemotherapy, central venous catheter use, total parenteral nutrition (TPN), presence of urinary catheter, administered antibiotics and antifungals, time to candidemia onset after hospitalization, candidemia treatment, agents used and duration, clinical outcomes, and antifungal MIC values of the isolates. Of the 21 patients from whom isolates were obtained, 14 (%66,7) were male and 7 (%33,3) were female, with a mean age of 60.3 ± 18.2 years. In our study, %66,7 (n=14) of the patients were admitted to intensive care units, while %33,3 (n=7) were hospitalized in other departments (Hematology, General Surgery, Neurosurgery, Thoracic Surgery, Cardiology). The highest case rate was observed in the Anesthesiology intensive care unit (%33,3). In terms of risk factors, all patients had urinary catheterization and a history of antibiotic use prior to the isolation of Candida auris. Mechanical ventilation was present in %85,7 of cases, central venous catheter use in 81 and intensive care unit admission in %66,7. The most common comorbidities were heart failure (%33,3), malignancy (%28,6), and hypertension (%28,6). Carbapenems (%95,2) and polymyxins (%52,4) were the most frequently used antibiotics before isolation, and %42,9 of patients had received antifungal therapy prior to isolation. The overall mortality rate was %66,7. According to CDC criteria, all isolates were resistant to fluconazole. Resistance to anidulafungin and micafungin was observed in %4,8 (n=1) of isolates, and resistance to caspofungin in %9,5 (n=2). No resistance to amphotericin B was detected. Based on EUCAST recommendations, all isolates were classified as susceptible, increased exposure (I), to amphotericin B, while resistance to micafungin and anidulafungin was identified in %9,5 (n=2) of isolates. Candida auris is an emerging fungal pathogen of concern due to its multidrug resistance, environmental persistence, and association with healthcare-associated infections. Awareness of local patient characteristics and resistance patterns is essential for optimizing empirical therapy and reducing mortality.