Okullarda yaşanan yönetsel sorunlar ile öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between administrative problems in schools and teachers organizational cynicism levels
  1. Tez No: 992020
  2. Yazar: ÖMER KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, okullarda yaşanan yönetsel sorunlar ile öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılı 2. Döneminde Ankara ili Altındağ ilçesinde görev yapan 358 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeliyle hazırlanmıştır. Yönetsel sorunların öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri ile ilişkisini incelemek için araştırmacı tarafından geliştirilen 22 maddelik Yönetsel Sorunlar Ölçeği ve Kalağan (2009) tarafından geliştirilen 13 maddelik Örgütsel Sinizm Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiki işlemlerden frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (), t testi, One-Way ANOVA, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı analizi ve basit doğrusal regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Bulgularda, erkek ve kadın öğretmenlerin yönetsel sorunlar algıları ile örgütsel sinizm algılarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Medeni durum değişkenine göre yapılan analizlerde evli ve bekâr öğretmenlerin maddi hizmetlere ilişkin sorunlar algısı hariç yönetsel sorunlar algıları ile örgütsel sinizm algılarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin maddi hizmetlere ilişkin sorunlar algısında ise anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Evli öğretmenlerin maddi hizmetlere ilişkin sorunları daha pozitif bir şekilde algıladıkları ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Yaş değişkenine göre yapılan analizlerde, öğretmenlerin personellere ilişkin sorunlar algısı hariç yönetsel sorunlar algıları ile örgütsel sinizm algılarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin personellere ilişkin sorunlar algısında ise anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. 51-60 yaş aralığında olan öğretmenlerin personellere ilişkin sorunlar algısının 21-30 ve 31-40 yaş aralığında olan öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kıdem değişkenine göre yapılan analizlerde, öğretmenlerin yönetsel sorunlar algıları ile örgütsel sinizm algılarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Okul türü değişkenine göre yapılan analizlerde, öğretmenlerin velilere ilişkin sorunlar algısı hariç yönetsel sorunlar algıları ile örgütsel sinizm algılarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Velilere ilişkin sorunlar algılarında ise anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ortaöğretim kademesinde görev yapan öğretmenlerin velilere ilişkin sorunlar algısının okulöncesi kademede görev yapan öğretmenlere kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Örgütsel sinizm ile yönetsel sorunlar arasındaki ilişkinin zayıf düzeyde olduğu ve anlamlı olmadığı bulunmuştur. Yönetsel sorunların örgütsel sinizmi anlamlı bir şekilde yordamadığı tespit edilmiştir. Ancak, öğrenci velilerine ilişkin sorunlar ile örgütsel sinizm arasında zayıf düzeyde pozitif (r=0,114) ve anlamlı (p<0,05) bir ilişki bulunmuştur. Genel olarak, yönetsel sorunlar ile örgütsel sinizm arasında güçlü ve anlamlı bir ilişki bulunmamış, ancak belirli alt boyutlar (özellikle öğrenci velileri) ile düşük düzeyde anlamlı ilişkiler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between administrative problems experienced in schools and teachers' organizational cynicism levels. The research was conducted with the participation of 358 teachers working in the Altındağ district of Ankara province during the second semester of the 2024-2025 academic year. The research was prepared using the relational screening model, which is one of the general screening models. To examine the relationship between administrative problems and teachers' organizational cynicism levels, a 22-item administrative problems scale developed by the researcher and the 13-item Organizational Cynicism Scale developed by Kalağan (2009) were used. SPSS program was used for data analysis. Statistical procedures such as frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (), t-test, One-Way ANOVA, Pearson product-moment correlation coefficient analysis, and simple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The findings revealed no significant difference between male and female teachers in their perceptions of administrative problems and organizational cynicism. Analyses based on marital status showed no significant difference between married and single teachers in their perceptions of administrative problems and organizational cynicism, except for perceptions related to financial services. However, a significant difference was found in teachers perceptions of financial service problems. Married teachers were found to perceive financial service problems more positively, and this difference was statistically significant. Analyses based on age showed no significant difference between teachers perceptions of administrative problems and organizational cynicism, except for perceptions related to personnel. However, a significant difference was found in teachers perceptions of personnel problems. Teachers aged 51-60 had a higher perception of personnel problems compared to teachers aged 21-30 and 31-40. Analyses based on seniority revealed no significant difference in teachers perceptions of administrative problems and organizational cynicism. Similarly, analyses based on school type showed no significant difference in teachers' perceptions of administrative problems and organizational cynicism, except for perceptions of problems related to parents. However, a significant difference was found in perceptions of problems related to parents. Teachers working in secondary education had a higher perception of problems related to parents compared to teachers working in preschool.. The relationship between organizational cynicism and managerial problems was found to be weak and not statistically significant. Managerial problems were not found to significantly predict organizational cynicism. However, a weak positive (r=0.114) and statistically significant (p<0.05) relationship was found between problems related to student parents and organizational cynicism. Overall, no strong and statistically significant relationship was found between managerial problems and organizational cynicism, but low-level statistically significant relationships were observed with certain sub-dimensions (especially student parents).