Preparation and characterization of probiotics encapsulated with organosilica/polymer
Organosilika/polimer ile kapsüllenmiş probiyotiklerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 992033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN SEDA KEHR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Kanserli bölgelerin en büyük sorunu hikopsi ve hipoksi kaynaklı inflamasyondur. Kanserli bölgelerde hipoksi ve hipoksiden kaynaklanan sorunları azaltmak için oksijen (O2) ve/veya antikanser ilaç taşıyan biyomalzemeler (hidrojeller, nanofiberler, nanoparçaçıklar, polimerler ve başka) geliştirilmiştir. Ancak, sentezlenen yapılarda, probiyotik temelli metabolitlerin canlı terapötik taşıyıcıları olarak O2 ve antikanser ilaçlar ile birlikte kullanımı üzerine herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Probiyotik metabolitleri kanseri önlemede önemli etkiye sahip kısa zincirli yağ asitleri, bakteriyosinler,exopolisakkaritler gibi komponentlere sahiptir. Bu yüzden, enjekte edilebilir hirojel olan BiyoHibrid-DOX/SPEP üç komponent esasında sentezlenmiştir. Oksijen taşıyan GelMAF (GA) hidrojeli, asidik pH-a duyarlı ilaç (DOX) taşıma sistemi ve aynı zamanda O2 taşıma sistemi olan DOXPMOF-P ve organosilica/polymer ile kaplanmış probiyotikler ile birleştirilmiştir. Sentezlenen BiyoHybrid-DOX/SPEP'in O2 ve DOX salımı 14 gün boyunca devam etmiştir. Yeterli oksijen iletimi sayesinde anti inflamatuar ve anti kanser etki açısından önemli etkiye sahip kısa zincirli yağ asitlerinin salımı inkübasyonun 1. ve 7. günlerinde gözlenmiştir. Bunun sebebi, yeterli oksijen miktarının probiyotik canlılığını artırması ve DOX'un toksik etkilerini azaltmasıdır. Hem tümör hem de fizyolojik ortamda yapılan CFU deneyi sonuçlarına göre BioHibrid-DOX/SPEP probiyotik canlılığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The biggest problems of cancerous areas is hypoxia and hypoxia-induced inflammation. Oxygen (O2) and/or anticancer drug carrying biomaterials (hydrogels, nanofibers, nanoparticles, polymer and etc.) were developed in order to reduce problems caused by hypoxia and hypoxia-induced inflammation in cancerous areas. However, there has been no study on the use of probiotic-based metabolites as living therapeutic carriers in combination with O2 and anticancer drugs in the synthesized structures. Probiotic-based metabolites have components that have significant impact in preventing cancer such as short chain fatty acids, bacteriosins, exopolysaccharides. Therefore, injectable hyrogels BioHybrid-DOX/SPEP was synthesized based on three components. O2-carrying GelMAF (GA) hydrojel were combined with organosilica/polymer coated probiotics (SPEP) and O2 and acidic pH sensitive drug (DOX) delivery system DOXPMOF-P. The release of O2 and DOX of synthesized BioHybrid-DOX/SPEP continued for 14 days. Owing to sufficient O2 supply, the release of short-chain fatty acids, which play a crucial role in anti-inflammatory and anticancer activity, was observed on the 1st and 7th days of incubation. This is due to the sufficient amount of O2 enhancing probiotic viability and reducing the toxic effects of DOX. BioHybrid-DOX/SPEP support probiotic viability according to CFU result performed at tumor and physiological conditions.