Data governance capability maturity model
Veri yönetişimi kabiliyet olgunluk modeli
- Tez No: 992043
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kuruluşlar veriyi stratejik bir varlık olarak giderek daha fazla benimsemekte, ancak tutarlı ve ölçeklenebilir değer üretimini mümkün kılacak bütüncül veri yönetişimi uygulamalarını geliştirmede hâlâ ciddi zorluklarla karşılaşmaktadır. Artan ilgiye rağmen, veri yönetişimi yetkinliklerinin nasıl geliştiğine ve kuruluşların mevcut güçlü yönlerini, zayıf yönlerini ve gelişim ihtiyaçlarını sistematik biçimde nasıl değerlendirebileceğine ilişkin ampirik açıklık sınırlı kalmaktadır. Bu boşluğu gidermek amacıyla, bu tez kuramsal temellere dayanan bir Veri Yönetişimi Yetkinlik Olgunluk Modeli (DG-CMM) önererek kuruluşların veri yönetişimi yetkinliklerini değerlendirmeleri ve geliştirmeleri için yapılandırılmış ve tekrarlanabilir bir çerçeve sunmaktadır. DG-CMM,“Gerçekleştirilmemiş”düzeyinden“Yenilikçi”düzenine uzanan altı olgunluk seviyesini içermektedir. Yetkinlik gelişiminin çok boyutlu yapısını yakalamayı amaçlayan on sekiz süreç, Veri, Organizasyon, Strateji ve Teknoloji olmak üzere dört bütüncül süreç alanı altında sınıflandırılmıştır. Gerçekleştirilen çoklu vaka çalışmasının sonuçları, önerilen modelin uygulanabilirliği, kullanışlığını ve etkinliğini ortaya koymuştur. Bu çoklu durum çalışmasına, farklı büyüklüklere sahip, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve bağlamsal karmaşıklıklar içeren birçok kuruluş dahil edilmiştir. Bulgulara göre DG-CMM, çeşitli kurumsal ortamlarda tutarlı biçimde uygulanabilmekte ve mevcut olgunluk düzeylerini doğru şekilde teşhis edebilmektedir. Ayrıca model, yetkinlik boşluklarının kapatılması ve veri yönetişimi açısından daha yüksek olgunluk seviyelerine ulaşılması sürecinde kuruluşlara yol göstererek uygulanabilir içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizations increasingly witness data as a strategic asset, but quite a few of organizations still confront significant difficulties in the development of coherent and scalable data governance practices that can create value consistently. There is an escalated notice but on the other hand, there is still partial experiential definition for the evolutionary progress on data governance capabilities, as well as diagnostic strengths, weaknesses and development needs from the point of organizations systematically. This thesis completes this gap by proposing an ideally dependent Data Governance Capability Maturity Model, DG-CMM, it puts a systematic and reproducible source in terms of evaluating and cultivating organizational capabilities, regarding data governance. The DG-CMM involves six maturity levels, from“Not Performed”reaching to“Innovating”. There are eighteen processes under four cohesive process areas: Data, Organization, Strategy, and Technology having the aim of catching multidimensional nature of capability development. The results of the multiple case study performed have shown the usefulness, applicability and efficacy of the proposed model. A number of organizations were in a part of this multiple case study research having distinct sizes, operating at diverse industries, and acquiring contextual complexities. According to the findings, the DG-CMM can consistently implemented in various organizational settings, so that it can truly diagnose current maturity levels. In addition, the model successively suggests viable insights by assisting organizations in the context of closing capability gaps and reaching higher levels of maturity in terms of data governance.