Hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemlerinin performans karşılaştırılması üzerine bir çalışma
A study on the performance comparison of hierarchical and non-hierarchical clustering methods
  1. Tez No: 992078
  2. Yazar: AHU COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBAHAT BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi ve Analitiği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan kümeleme yöntemlerinin aynı veri seti üzerindeki performansını karşılaştırmaktır. Bu kapsamda birleştirici hiyerarşik kümeleme yöntemlerinden klasik hiyerarşik kümeleme, BIRCH, CURE ve CHAMELEON algoritmaları, bölücü hiyerarşik kümeleme algoritmalarından DIVCLUS-T ve DIANA algoritmaları, hiyerarşik olmayan yöntemlerden ise bölünme temelli algoritmalardan; k-means, PAM ve CLARA, yoğunluk temelli algoritmalardan DBSCAN ve model temelli algoritmalardan ise MCLUST algoritmaları PISA 2022 Türkiye öğrenci veri seti üzerinde uygulanmıştır. Veri ön işleme aşamasında eksik ve varyansı sıfır olan veriler çıkarılmış, standartlaştırma, eksik veri ataması ve boyut indirgeme yapılarak veri kümeleme için uygun hale getirilmiştir. Uygun küme sayısı, silhouette, Calinski-Harabasz ve gap indeksleri kullanılarak belirlenmiş, kümeleme sonuçları arasındaki benzerlik adjusted Rand indeks ile değerlendirilmiştir. Bulgular, klasik hiyerarşik kümeleme ile BIRCH algoritmasının birbirine daha benzer küme yapıları oluşturduğunu; diğer hiyerarşik kümeleme algoritmaları ile hiyerarşik olmayan yöntemlerin ise daha farklı kümeler oluşturduğunu göstermiştir. Öğrenci profilleri, aile eğitim ve mesleki statüsü, dijital kaynaklara erişim ve kullanım, psikolojik iyi oluş ve matematik motivasyonu gibi faktörler etrafında şekillenmiştir. Akademik performansta belirgin farklılık gözlenmezken, cinsiyetin etkisi sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the performance of hierarchical and non-hierarchical clustering methods on the same dataset. Within this scope, agglomerative hierarchical clustering methods including classical hierarchical clustering, BIRCH, CURE, and CHAMELEON algorithms; divisive hierarchical clustering algorithms such as DIVCLUS-T and DIANA; and non-hierarchical methods including partition-based algorithms (k-means, PAM, CLARA), density-based algorithm DBSCAN, and model-based algorithm MCLUST were applied to the PISA 2022 Turkey student dataset. During data preprocessing, missing values and variables with zero variance were removed, and the data was standardized, missing values were imputed, and dimensionality reduction was performed to prepare the data for clustering. The optimal number of clusters was determined using silhouette, Calinski-Harabasz, and gap indices, and the similarity between clustering results was evaluated using the adjusted Rand index. The findings indicate that hierarchical methods produced more similar cluster structures, whereas other hierarchical models and non-hierarchical methods yielded more distinct clusters. Student profiles were shaped around factors such as family education and occupational status, access to and use of digital resources, psychological well-being, and mathematics motivation. No significant differences were observed in academic performance, while the effect of gender was limited