Türkiye'deki bazı tersiyer yaşlı kömürlerin biyo yararlanılabilir demir özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the bio available iron properties of some tertiary coals in Türkiye
- Tez No: 992080
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin tersiyer yaşlı kömür havzalarında çıkarılan kömürlerin kimyasal, petrografik ve mineralojik özelliklerini inceleyerek, bu özelliklerin kömür işçilerinde görülen Kömür İşçileri Pnömokonyozu (KİP) hastalığıyla ilişkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada Tersiyer yaşlı kömür yataklarının Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara coğrafi bölgelerindeki yirmi yedi farklı kömür sahanın Biyo Yararlanımlı Demir (BYD) içerikleri incelenmiştir. BYD hücrelerin fagolizozomlarını taklit eden 10 mM fosfat çözeltisinde, pH 4,5'te salınan demir olarak tanımlanmaktadır. BYD oluşturma potansiyeli hesaplanırken, kömürün piritik kükürt (Spy), sülfat, kalsiyum oksit (CaO) ve toplam demir içeriği dikkate alınmaktadır. Türkiye'nin tersiyer yaşlı kömürlerindeki Spy değeri 2,57 ila 68,67 mmol/100g arasında değişmektedir. İncelenen tersiyer yaşlı 27 farklı kömür örneği içerisinde sadece 6 adedinde BYD değeri pozitif çıkmış olup kömür işçileri pnömokonyozu (KİP) riski taşımaktadır. Bunlar İstanbul-Şile-Toplutepe, Kütahya-Tunçbilek-GLİ (D12 Panosu), Kütahya-Tunçbilek-Karakaya, Kütahya-Tavşanlı, Bolu-Mengen-Merkeşler ve İzmir-Cumaovası-Bahçecik kömürleridir. Yüksek Spy ve Fe2O3 içeriklerine sahip kömürlerin daha yüksek KİP riski taşıdığı anlaşılmıştır. CaO içeriği yüksek kömürlerin BYD içeriğinin düşük olduğu dolayısıyla düşük KİP riski taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the chemical, petrographic, and mineralogical properties of coal mined in the Triassic coal basins of Türkiye and to determine the relationship between these properties and Coal Workers' Pneumoconiosis (CPI), a disease observed in coal workers. The study investigated the Bioavailable Iron (BAI) contents of twenty-seven different coal fields located in the Mediterranean, Aegean, Central Anatolia, Black Sea, and Marmara regions of Tertiary coal beds. BAI is defined as iron released in a 10 mM phosphate solution at pH 4.5, mimicking the phagolysosomes of cells. The BAI formation potential is calculated by taking into account the pyritic sulfur (Spy), sulfate, calcium oxide (CaO), and total iron contents of the coal. The Spy value in the Triassic coals of Turkey varies between 2.57 and 68.67 mmol/100g. Among the 27 different Triassic coal samples examined, only six tested positive for BAI and carry a risk of coal workers' pneumoconiosis (CWP). These coals are Istanbul-Şile-Toplutepe, Kütahya-Tunçbilek-GLİ (D12 Panel), Kütahya-Tunçbilek-Karakaya, Kütahya-Tavşanlı, Bolu-Mengen-Merkeşler, and İzmir-Cumaovası-Bahçecik. Coals with high Spy and Fe2O3 contents were found to carry a higher risk of CWP. Coals with high CaO content have a lower BAI content, and therefore carry a lower risk of CWP.