Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli hakkında değerlendirmeler: Bir meta-sentez çalışması
Evaluations of Türkiye Century Education Model: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 992095
  2. Yazar: İNCİ SULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KİRAZ, AR.GÖR. BENGİ BİRGİLİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne ilişkin bilimsel değerlendirmeleri meta-sentez yöntemiyle incelemeyi amaçlamıştır. Eğitim modellerinin değerlendirilmesinde meta-sentez, farklı çalışmaların nitel bulgularını bir araya getirerek kapsamlı bir perspektif sunmaktadır. Bu doğrultuda, bilimsel ve hakemli dergilerde yayımlanmış 29 makale analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde tematik analiz yönteminden yararlanılarak kodlar, alt temalar ve temalar oluşturulmuştur. Bulgular, TYMM'nin öğrenci merkezli ve beceri odaklı yapısıyla çağın eğitim gereksinimlerine yanıt verdiğini göstermektedir. Model, kavramsal düşünme, eleştirel çözümleme, problem çözme gibi becerilerle birlikte; sosyal-duygusal öğrenme ve değer temelli yetkinliklerin geliştirilmesini hedeflediği için genel olarak olumlu karşılanmıştır. Ancak uygulamada öğretmen hazırlığı, ölçme-değerlendirme süreçlerindeki belirsizlikler ve altyapı eksiklikleri gibi bazı durumlar endişe ve tartışma konusudur. Sonuç olarak, TYMM bütüncül ve yenilikçi yapısıyla dikkat çekmekte fakat potansiyelinin tam anlamıyla hayata geçirilebilmesi için öğretmen yeterliliği ve uygulama koşullarının güçlendirilmesi, belirsizliklerin giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine academic Evaluations of the Century of Türkiye Education Model through the meta-synthesis method. Meta-synthesis offers a comprehensive perspective by integrating qualitative findings from various studies in the evaluation of educational models. Accordingly, 29 articles published in scientific and peer-reviewed journals were analyzed. Thematic analysis was employed to process the data, resulting in the formation of codes, sub-themes, and themes. The findings indicate that TYMM responds to contemporary educational needs with its student-centered and skill-oriented structure. The model has been generally received positively, as it aims to develop conceptual thinking, critical analysis, problem-solving, and creative thinking skills, along with social-emotional learning and value-based competencies. However, certain issues such as teacher preparedness, ambiguities in assessment and evaluation processes, and infrastructural deficiencies have raised concerns and sparked debate. In conclusion, TYMM stands out with its holistic and innovative structure, yet to fully realize its potential, it is essential to strengthen teacher competencies, improve implementation conditions, and resolve existing uncertainties.