Eğitim aile sağlığı merkezine başvuran 3 ay - 6 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin ateş yönetimi ve ilişkili faktörler
Fever management and related factors among parents of children aged 3 months to 6 years attending Çukurova University Education Family Health Center
- Tez No: 992096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA YELDA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Eğitim Aile Sağlığı Merkezi' ne başvuran ebeveynlerin sosyodemografi, febril konvülisyon bilgisi ve siberkondri durumları değerlendirilerek, birinci basamak başvurularının önemli kısmını oluşturan ateş yönetimini etkileyen faktörler bu tezde açıklanmaya çalışıldı. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. OpenEpi aracı kullanılarak örneklem büyüklüğü, 247 olarak hesaplandı. Sosyodemografik anket, Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği, Ebeveynler/Bakım Vericiler için Febril Konvulsiyon Ölçeği ve Siberkondri şiddet ölçeğinin kısa formu kullanıldı. Analizler için SPSS 22.0 kullanıldı. P değeri 0,05' in altında anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 265 ebeveyndir. Katıımcıların %57,4' ü kadındı. Çocuğu ateşlendiğinde ASM'ye götürenlerde acile başvuru oranı daha düşüktü (p<0,001). ASM'ye götürmeyen ebeveynlerin %37,2'sinin çocuk doktoruna başvurduğu, ASM'ye götüren ebeveynlerde de yine %31,7 oranla çocuk doktoru seçeneğinin seçildiği gösterildi (p=0,401). Siberkondria Ciddiyet Ölçeği (SCÖ) Toplam Puan ortalaması 28,73; Febril Konvulsiyon Ölçeği ortalaması 24,4 ve Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği ortalaması 31,1' di. SCÖ ile EAYÖ puanları arasında pozitif yönde (r=0,148; p<0,05); SCÖ ile FKÖ puanları arasında negatif yönde anlamlı ilişki (r=-0,278; p<0,01) bulundu. EAYÖ ile FKÖ arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki (r=-0,264; p<0,01) saptandı. Lineer Regresyon Modeli, varyansın yaklaşık %10'unu açıkladı (p<0,001). FKÖ'de bir birim azalma EAYÖ' ni 0,229 birim ve gelir durumunun iyi olması, EAYÖ' yü 1,649 birim azalttı (( p< 0,001). Siberkondri düzeyi ateş yönetiminde etkili değildi (p>0,05) Sonuç: FK bilgisi ve gelir durumu iyi bir ebeveyn ateş yönetimi oluştururken; siberkondrinin herhangi bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to explain the factors affecting fever management, which constitutes a significant portion of primary care visits by evaluating the sociodemographic characteristics, knowledge of febrile convulsions, and cyberchondria status of parents attending the Education Family Health Center. Materials and Methods: It is a cross-sectional, descriptive study. The sample size was calculated as 247 using the Epi Info software. The study included 265 parents. A sociodemographic questionnaire, the Parent Fever Management Scale (PFMS-TR), the Febrile Convulsion Knowledge Scale for Parents/Caregivers, and the short form of the Cyberchondria Severity Scale (CSS-12) were used. SPSS 22.0 was used for the analyses. A p-value below 0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 265 parents were included in the study. 57.4% of participants were female. The rate of emergency room visits was lower among those who took their child to the EASM when they had a fever (p<0.001). It was shown that 37.2% of parents who did not take their child to the EASM consulted a pediatrician, while 31.7% of parents who took their child to the EASM also chose the pediatrician option (p=0.401). The mean total score on the Cyberchondria Severity Scale (CSS-12) was 28.73; the mean score on the Febrile Seizure Scale was 24.4; and the mean score on the Parent Fever Management Scale- TR was 31.1. A positive correlation (r=0.148; p<0.05) was found between CSS-12 and PFMS-TR scores; a negative correlation (r=-0.278; p<0.01) was found between CSS-12 and FSS scores. A negative significant relationship was found between the PFMS-TR and the FSS (r=-0.264; p<0.01). The Linear Regression Model explained approximately 10% of the variance (p<0.001). A one-unit decrease in FSS reduced PFMS-TR by 0.229 units, and a good income status reduced PFMS-TR by 1.649 units (p<0.001). Cyberchondria level was not effective in fever management (p>0.05). Conclusion: Knowledge of febrile convulsions and income status are important factors in establishing good parental fire management; no effect of cyberchondria has been detected.