Lifestyle factors, medications and colon cancer survival stratified by biomarkers: a molecular cancer epidemiology approach
Biyobelirteçlere göre sınıflandırılmış yaşam tarzı faktörleri, ilaçlar ve kolon kanseri sağkalımı: Moleküler kanser epidemiyolojisi yaklaşımı
  1. Tez No: 992108
  2. Yazar: YASEMİN ADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELEN COLEMAN, DR. PHİLİP D. DUNNE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen's Unıversıty Belfast
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Epidemiyolojisi Bilim Dalı
Özet
Kolorektal kanser (CRC), farklı tümörlerin farklı genomik ve epigenomik değişikliklere sahip olduğu karmaşık, mekanistik ve çok faktörlü bir etiyolojiye sahiptir. Geleneksel olarak bu sınıflandırma yalnızca tümör morfolojisi temelinde yapılmıştır. CRC'nin moleküler olarak anlaşılması son yıllarda önemli ölçüde iyileşmiştir ve CRC'nin önerilen bir konsensüs moleküler sınıflandırması ile sonuçlanmıştır, ancak moleküler biyobelirteçler, yaygın olarak kullanılan ilaçlar ve yaşam tarzı faktörleri arasındaki hayatta kalma sonuçları üzerindeki etkileşimleri hala tam olarak kavranamamıştır. Bu nedenlerden dolayı, bu tezin genel amacı, spesifik moleküler ve immün biyobelirteçlerin ve yaygın olarak kullanılan ilaçlar, yaşam tarzı faktörleri dahil etkilerin, geniş bir popülasyon tabanlı kohort içinde kolon kanseri hastalarının sağkalımını etkileyen faktörlerin nasıl etkileşime girdiğini incelemektir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, sigara içen CRC hasta alt gruplarının, moleküler özelliklerine göre daha kötü prognoza sahip olduğu görülmektedir; alkol kullanımı için kanıtlar daha az tutarlıdır. ARB kullanımı ile MSS durumundaki tümörleri olan hastalar arasındaki zararlı ilişki için ön kanıtlar, hasta güvenliğini ve sonuçlarını optimize etmek için daha fazla araştırmayı gerektirir. Moleküler patoloji epidemiyolojisi (MPE) kanser çalışmalarındaki büyük bir boşluğu da giderecek olan gelecekteki transkripsiyonel biyobelirteç çalışmalarını mümkün kılmak için büyük bir kaynak yaratılmıştır. Yaşam tarzı faktörleri, ilaçlar ve CRC sağkalımı arasındaki moleküler ve immün spesifik ilişkilerin bu şekilde açıklığa kavuşturulması, bu konuda devam eden araştırmalar için analiz stratejileri konusunda bilgi sağlamaya yardımcı olacak ve ayrıca gelecekte hedeflenen katmanlı çalışmaların tasarımına rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) has a complex multi-mechanistic and multi-factorial aetiology, with different tumours having distinct genomic and epigenomic alterations. Tumours with similar characteristics, on the other hand, can be classified together due to their presumed common development mechanism. Traditionally this classification has been solely on the basis of tumour morphology. Molecular understanding of CRC has improved significantly in recent years, culminating in a proposed consensus molecular classification of CRC, but we still do not fully comprehend the interactions between molecular biomarkers, commonly used medications, and lifestyle factors on survival outcomes. For these reasons, the overall aim of this thesis was to examine how specific molecular and immune biomarkers, and exposures (including commonly used medications, lifestyle factors) interact to influence survival of colon cancer patients within a large population-based cohort. In summary, subgroups of patients who are tobacco smokers appear to have poorer prognosis according to their molecular characteristics; the evidence is less consistent for alcohol use. Preliminary evidence for deleterious association between ARB use and patients with MSS status tumours requires further investigate to optimise patient safety and outcomes. A large resource has been created to enable future transcriptional biomarker studies that would also address a major gap in molecular pathology epidemiology (MPE) cancer studies. Such clarification of molecular and immune specific associations between lifestyle factors, medications and CRC survival would help to inform analysis strategies for ongoing trials in this subject and would also guide the design of targeted stratified trials in the future.