HER2 pozitif erken evre meme kanseri hastalarında hormon negatif ve hormonpozitif olanların demografik, klinik, patolojik verilerinin karşılaştırılması
A comparative analysis of demographic, clinical, and pathological characteristics between hormone receptor-positive and negative subgroups in HER2-positive early-stage breast cancer
- Tez No: 992107
- Danışmanlar: PROF. DR. SERNAZ TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2014–2024 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Polikliniği'nde takip edilen HER2 pozitif erken evre meme kanseri hastalarının klinik ve patolojik özelliklerini değerlendirmeyi ve hormon reseptör (HR) durumunun tümör biyolojisi, tedavi yanıtı ve sağkalım üzerindeki etkisini, modern anti-HER2 tedavilerin yaygın olarak kullanıldığı bir dönemde gerçek yaşam verileri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca HER2 ekspresyon düzeyleri ile FISH sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve hastalıksız sağkalım ile genel sağkalım sonuçlarının analiz edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya, HER2 pozitif erken evre meme kanseri tanısı almış 202 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, tümör özellikleri, hormon reseptör durumu, HER2 immünohistokimyasal (IHC) sonuçları ve gerekli olgularda FISH analizleri retrospektif olarak incelenmiştir. Sağkalım analizlerinde Kaplan-Meier yöntemi kullanılmıştır. HR-negatif hastalarda mastektomi uygulanma oranı ve histolojik grade 3 tümör sıklığı, HR-pozitif hastalara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Tüm kohort değerlendirildiğinde, genel sağkalım (OS) sonuçlarının oldukça iyi olduğu ve izlem süresi boyunca medyan OS'ye ulaşılamadığı görülmüştür. Tek değişkenli analizlerde HR durumu, HER2 ekspresyon düzeyi ve tümör boyutunun OS ile anlamlı ilişkili olduğu; HR-pozitif grupta OS sonuçlarının daha iyi olduğu izlenmiştir. HER2 immünohistokimyasal boyanma düzeyi 3+ olan olgularda hormon reseptör pozitifliği daha düşük, proliferasyon indeksi daha yüksek ve neoadjuvan tedaviye patolojik tam yanıt (pCR) oranları daha yüksek bulunmuştur. Nüks gelişimi ile patolojik tümör evresi, lenf nodu tutulumu ve Ki-67 proliferasyon indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu gerçek yaşam verilerine dayalı çalışmada erken evre HER2-pozitif meme kanseri tanılı hastalarda genel sağkalım sonuçlarının güncel anti-HER2 tedaviler eşliğinde oldukça başarılı olduğu ve izlem süresi boyunca medyan genel sağkalıma ulaşılamadığı gösterilmiştir. Hormon reseptör durumu, cerrahi yaklaşım ve tümör derecesi gibi bazı klinik ve patolojik özelliklerle ilişkili bulunmuş; ancak hasta sayısının sınırlı olması nedeniyle bağımsız prognostik değerinin ortaya konması mümkün olmamıştır. Buna karşılık, HER2 ekspresyon düzeyinin özellikle tümör biyolojisi ve neoadjuvan tedaviye yanıt açısından klinik açıdan önemli bir belirteç olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, erken evre HER2-pozitif meme kanserinde sağkalımın genel olarak iyi olduğunu desteklemekle birlikte, prognostik faktörlerin ve sağkalım dinamiklerinin daha net tanımlanabilmesi için daha geniş, çok merkezli ve uzun süreli izlem çalışmalarına ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the clinical and pathological characteristics of patients with HER2-positive early-stage breast cancer who were followed at the Medical Oncology Outpatient Clinic of Trakya University Faculty of Medicine between 2014 and 2024, and to investigate the impact of hormone receptor (HR) status on tumor biology, treatment response, and survival outcomes using real-world data from an era in which modern antiHER2 therapies are widely implemented. Additionally, the relationship between HER2 expression levels and fluorescence in situ hybridization (FISH) results, as well as diseasefree survival (DFS) and overall survival (OS) outcomes, were analyzed. A total of 202 patients diagnosed with HER2-positive early-stage breast cancer were included in this retrospective study. Demographic characteristics, tumor-related features, hormone receptor status, HER2 immunohistochemical (IHC) results, and FISH analyses when indicated were reviewed. Survival analyses were performed using the Kaplan–Meier method. The rate of mastectomy and the frequency of histologic grade 3 tumors were significantly higher in HR-negative patients compared with HR-positive patients. When the entire cohort was evaluated, overall survival outcomes were favorable, and the median OS was not reached during the follow-up period. In univariate analyses, HR status, HER2 expression level, and tumor size were significantly associated with OS, with better OS observed in the HR-positive group. Tumors with HER2 IHC 3+ expression showed lower rates of hormone receptor positivity, higher proliferative indices, and higher pathological complete response (pCR) rates following neoadjuvant therapy. Recurrence was significantly associated with pathological tumor stage, lymph node involvement, and Ki-67 proliferation index. In this real-world cohort, patients with early-stage HER2-positive breast cancer demonstrated excellent overall survival outcomes with contemporary anti-HER2 treatment strategies, and the median OS was not reached during follow-up. Hormone receptor status was associated with certain clinical and pathological features, including surgical approach and tumor grade; however, its independent prognostic value could not be established due to the limited sample size. In contrast, HER2 expression level emerged as a clinically relevant marker, particularly in terms of tumor biology and response to neoadjuvant therapy. While these findings support generally favorable survival outcomes in early-stage HER2-positive breast cancer, larger multicenter studies with longer follow-up are needed to more clearly define prognostic factors and survival dynamics.