Kredi kartı kullanımı, enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye ekonomisi üzerine ampirik bir araştırma
The relationship between credit card usage, inflation, and economic growth: An empirical research on the Turkish economy
  1. Tez No: 992121
  2. Yazar: AHMET ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFERAH ERTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Finansal sistemde kartlı ödemeler; ödeme kolaylığı, tüketimin zamanlar arası ötelenebilmesi ve taksitlendirme imkânı gibi özellikleriyle hanehalkı harcama davranışlarını belirgin biçimde dönüştürmekte, bu dönüşüm de makroekonomik göstergeler üzerinde önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle kredi kartı kullanımının yaygınlaşması, toplam talep kanalı üzerinden ekonomik büyümeyi destekleyebilmekte; aynı zamanda tüketim harcamalarını hızlandırarak fiyatlar genel düzeyi üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye ekonomisinde kredi kartı kullanımının enflasyon ve ekonomik büyüme ile ilişkisini ampirik olarak incelemek ve kartlı ödeme dinamiklerinin kısa ve uzun dönem etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada Türkiye'ye ilişkin 2016Q1–2024Q4 dönemini kapsayan çeyreklik veriler kullanılmıştır. Ekonomik büyüme göstergesi olarak GSYİH, enflasyon göstergesi olarak TÜFE'ye dayalı enflasyon ele alınmıştır. Kartlı ödeme sistemlerini temsilen banka kartı ve kredi kartı harcama tutarı, toplam kredi kartı, toplam banka kartı ve toplam ön ödemeli kart değişkenleri modele dâhil edilmiştir. Serilerin durağanlık özellikleri incelendikten sonra, kısa ve uzun dönem ilişkileri belirlemek amacıyla ARDL sınır testi yaklaşımıyla iki ayrı model kurulmuştur. Böylece kartlı ödeme değişkenlerinin büyüme ve enflasyon üzerindeki etkileri kısa ve uzun dönem çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ampirik bulgular, değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını göstermektedir. Kısa dönemde kartlı harcama tutarı ve ön ödemeli kart kullanımı ekonomik büyümeyi artırırken, banka kartı kullanımı büyümeyi azaltmaktadır; kredi kartı değişkeninin büyüme üzerindeki etkisi anlamlı değildir. Uzun dönemde de kartlı harcama tutarı ve ön ödemeli kartlar büyümeyi desteklemekte, banka kartı kullanımı büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Enflasyon açısından kısa dönemde kartlı harcama tutarı ve banka kartı kullanımı enflasyonu artırırken, kredi kartı değişkeni enflasyonu azaltıcı yönde etki göstermektedir; uzun dönemde ise kartlı harcama tutarı enflasyonu artırmakta, kredi kartı değişkeni enflasyonu düşürmekte, diğer değişkenlerin etkisi anlamlı bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the financial system, card payments significantly transform household spending behavior due to features such as ease of payment, the ability to postpone consumption over time, and installment options. This transformation can have significant consequences for macroeconomic indicators. In particular, the widespread use of credit cards can support economic growth through the aggregate demand channel; at the same time, it can accelerate consumer spending, putting pressure on the general price level. The aim of this thesis is to empirically examine the relationship between credit card usage, inflation, and economic growth in the Turkish economy and to reveal the short- and long-term effects of card payment dynamics. Quarterly data covering the period 2016Q1–2024Q4 for Türkiye were used in the research. GDP was considered as an indicator of economic growth, and CPI-based inflation was considered as an indicator of inflation. Bank card and credit card spending amounts, total credit card spending, total bank card spending, and total prepaid card spending variables were included in the model to represent card payment systems. After examining the stationarity properties of the series, two separate models were constructed using the ARDL bounds test approach to determine short- and long-term relationships. Thus, the effects of card payment variables on growth and inflation have been evaluated in both short-term and long-term frameworks. The empirical findings show the existence of a long-term relationship between the variables. In the short term, card spending amount and prepaid card usage increase economic growth, while debit card usage decreases growth; the effect of the credit card variable on growth is not significant. In the long term, card spending amount and prepaid cards support growth, while debit card usage negatively affects growth. In terms of inflation, in the short term, card spending amount and debit card usage increase inflation, while the credit card variable has a reducing effect on inflation; in the long term, card spending amount increases inflation, the credit card variable reduces inflation, and the effects of other variables are not found to be significant.