Yaşam doyumunun örgütsel özdeşleşme ve üniversite itibarı üzerine etkisi: Bir alan araştırması
The effect of life satisfaction on organizational identification and university reputation: A field study
  1. Tez No: 992122
  2. Yazar: HATİCE ÇULLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu düzeylerinin örgütsel özdeşleşme ile üniversite itibarı algıları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında 437 öğrenciden toplanan veriler kullanılarak güvenilirlik analizleri, korelasyon incelemeleri ve çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, yaşam doyumunun örgütsel özdeşleşmenin aidiyet ve değer verme boyutlarını; üniversite itibarının akademik yetkinlik, sorumlu yönetim ve sosyal çekicilik boyutlarını anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Böylece araştırmada öne sürülen tüm hipotezler doğrulanmıştır. Sonuçlar, yaşam doyumu yüksek öğrencilerin üniversiteye daha güçlü bir aidiyet hissettiklerini, kurumu daha yüksek düzeyde benimsediklerini ve üniversitenin değerlerine karşı daha olumlu tutum geliştirdiklerini ortaya koymaktadır. Benzer şekilde yaşam doyumunun, üniversitenin akademik yapısına, yönetim süreçlerine ve sosyal imkânlarına ilişkin olumlu algıları artırdığı görülmüştür. Bu doğrultuda, öğrencilerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin yalnızca kişisel bir durum olmadığı; aynı zamanda kurumsal tutum, bağlılık ve değerlendirmeleri etkileyen önemli bir faktör olduğu anlaşılmaktadır. Genel değerlendirme olarak çalışma, üniversitelerde yaşam doyumunu yükseltmeye yönelik sosyal, akademik ve yönetsel uygulamaların hem kurumsal itibar algısını hem de örgütsel özdeşleşme düzeylerini güçlendirebileceğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, öğrenci deneyiminin bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının üniversitelerin kurumsal başarısı açısından kritik bir önem taşıdığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of university students' life satisfaction levels on their perceptions of organizational identification and university reputation. Based on data collected from 437 students, reliability analyses, correlation tests, and multiple regression analyses were conducted. The results indicate that life satisfaction has a significant and positive influence on both subdimensions of organizational identification—sense of belonging and value congruence—and on the subdimensions of university reputation, namely academic competence, responsible management, and social attractiveness. Accordingly, all hypotheses proposed in the study were supported. The findings reveal that students with higher life satisfaction develop a stronger sense of belonging to their university, are more likely to internalize the institution, and show greater sensitivity toward its values. Similarly, life satisfaction was found to enhance students' perceptions of the university's academic quality, administrative approach, and social opportunities. These results suggest that students' well-being is not only a matter of personal welfare but also a key factor shaping their institutional attitudes, evaluations, and commitment. Overall, the study demonstrates that social, academic, and administrative initiatives aimed at improving students' life satisfaction can contribute positively to both the perception of university reputation and the level of organizational identification. The findings underscore the importance of adopting a holistic approach to student experience as a critical component of institutional success.