Kısas-ı enbiyâ türü eserlerde mekân ve işlevi (Hindî Mahmûd ve Asım Köksal özelinde)
Space and its function in kısas-ı enbiyâ type works (In the context of Hindî Mahmûd and Asım Köksal)
  1. Tez No: 992125
  2. Yazar: EMİN İLKER BİRTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FARSAKOĞLU EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Hindî Mahmûd ve M. Asım Köksal özelinde kısas-ı enbiyâlarda yer alan mekânları ve işlevlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Peygamber kıssalarında geçen mekânlar çoğunlukla olayların geçtiği basit arka planlar olarak görülse de, bu araştırmada mekânın kıssalara anlam kazandıran aktif bir unsur olduğu düşüncesinden hareket edilmiştir. Bu doğrultuda mekân, yalnızca fizikî bir alan olarak değil; sembolik, işlevsel ve verilmek istenen mesaj boyutlarıyla da ele alınmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme ve içerik analizi yöntemleri birlikte kullanılmıştır. İncelenen metinler, kendi bağlamları içinde değerlendirilmiş ve metinlerde geçen mekânlar taranmıştır. Eserlerin muhtevasında tespit edilen mekânlar işlevsel açıdan incelenmiştir. Bu süreçte mekânların sınama, imtihan, koruma, sığınma, yetkinleştirme, cezalandırma, dönüşüm, yönlendirme ve farkındalık kazandırma gibi farklı işlevler üstlendiği görülmüştür. Çalışma sonucunda mekânın, kıssaların olay örgüsünü kuran temel unsurlardan biri olduğu ortaya konulmuştur. Mekânlar, peygamberlerin ve diğer şahısların yaşantıları ile doğrudan ilişkilidir. Bu durum, mekânın pasif bir unsur olmadığını aksine aktif bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the locations and their functions in the stories of the prophets, specifically focusing on Hindî Mahmûd and M. Asım Köksal. Although the locations mentioned in the stories of the prophets are mostly seen as simple backdrops for the events, this study is based on the idea that location is an active element that gives meaning to the stories. Accordingly, space is addressed not only as a physical area but also in terms of its symbolic, functional, and message-conveying dimensions. The study employed document review and content analysis, two qualitative research methods. The texts examined were evaluated within their own contexts, and the spaces mentioned in the texts were scanned. The functions of the identified spaces were examined and determined. In this process, it was observed that spaces took on different functions such as testing, examination, protection, refuge, maturation, punishment, transformation, guidance, and awareness raising. The study revealed that space is one of the fundamental elements that construct the plot of the stories. Places are directly related to the lives of prophets and other individuals. This situation shows that place is not a passive element but rather plays an active role.