Sağlikli kent yaklaşimin çok ölçekli değerlendirilmesi: Eskişehir ve Ulaanbaatar örnekleri üzerinden karşılaştırmalı bir analiz
Multi scale evaluation of healthy city approach: A comparative analysis of the Eskişehir and Ulaanbaatar
  1. Tez No: 992170
  2. Yazar: BOLORTUYA BATDORJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Kent planlamasının başlangıç noktası evrensel insan aktivitelerdir: yürümek, oturmak, durmak, izlemek, dinlemek ve konuşmak. Mikro ölçekte, gündelik yaşam alanları dikkate almadan sağlıklı kent planlamak mümkün değildir. Çalışma, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından geliştirilen“Sağlıklı Kent”yaklaşımı çerçevesinde üç farklı ölçek—kent (makro), mahalle (mezo) ve sokak (mikro)—sistematik olarak ele alınmaktadır. Böylece,“Sağlıklı kent”,“Sağlıklı mahalle”ve“Sağlıklı sokak”kavramlarının ölçekler arası bütünlük içinde değerlendirmeyi amaçlanmaktadır. Araştırma, Ulaanbaatar ve Eskişehir üzerine karşılaştırmalı olarak incelemekte; sağlıklı kent ve sağlıklı mahalle bağlamandı kuramsal bir çerçevede incelenirken, sağlıklı sokak ölçeğinde fiziksel mekandı analiz etmektedir. Bu kapsamda, Türkiye'den Eskişehir Tepebaşı ilçesi ile Moğolistan'dan Ulaanbaatar kentine bağlı Songino-Hairhan ilçesi vaka alanı olarak seçilmiş; her iki ilçede birer sokak (Eti Caddesi ve Zaluus Sokağı) üzerinden karşılaştırmalı saha çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın yöntemi nitel araştırmaya dayalı olup literatür taraması, gözlem, görüşme ve ikincil veri analizlerini içermektedir. Değerlendirmelerde, DSÖ'nün önerdiği“Sağlıklı Kentin 11 Özelliği”,“15 Dakikalık Şehrin 4 Kavramı”ve Lucy Saunders tarafından geliştirilen“Sağlıklı Sokağın 10 Özelliği”temel alınmıştır. Sonuç olarak, çalışmanın Türkiye ve Moğolistan örneklerini karşılaştırmalı olarak ele alması; Moğolistan'da bu bağlamdaki akademik araştırmaların sınırlı olması; ayrıca sağlıklı kent yaklaşımını makrodan mikro ölçeğe kadar kapsamlı biçimde incelemesi, literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The starting point of urban planning lies in universal human activities: walking, sitting, standing, observing, listening, and talking. Without considering the micro scale—spaces of everyday life—it is not possible to achieve truly healthy urban planning. This study systematically examines three different scales—city (macro), neighborhood (middle), and street (micro)—within the framework of the“Healthy City”approach developed by the World Health Organization (WHO). Accordingly, the research aims to evaluate the concepts of the“Healthy City,”the“15-Minute City,”and the“Healthy Street”in an integrated, multi-scalar context. The study comparatively investigates implementations in Turkey and Mongolia; while analyzing the Healthy City and Healthy Neighborhood concepts within a theoretical framework, it explores the Healthy Street concept through spatial and physical analysis. Within this scope, Eskişehir's Tepebaşı district in Turkey and Ulaanbaatar's Songino-Khairkhan district in Mongolia were selected as case areas, and a comparative field study was conducted on one representative street from each: Eti Street and Zaluus Street, respectively. The research is based on a qualitative methodology, including literature review, observation, interviews, and secondary data analysis. Evaluations were made based on the WHO's“Healthy Cities 11 indicators,”the“Four Principles of the 15-Minute City,”and Lucy Saunders'“Healthy Streets 10 indicators.”As a result, the study provides an original contribution to the literature by comparatively addressing the examples of Turkey and Mongolia—where research on this topic remains limited in the Mongolian context— and by comprehensively examining the Healthy City approach from the macro to the micro scale.