Sürekli test yaklaşımıyla davranış odaklı yazılım otomasyonu
Behavior driven development software automation with a continuous testing approach
- Tez No: 992173
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, davranış odaklı geliştirme (BDD) yaklaşımları ile tasarlanan kullanıcı senaryolarının kullanıldığı, sürekli entegrasyon ve sürekli teslimat yazılım geliştirme süreçleriyle bir test otomasyonu geliştirilmiş, başarımı incelenmiş ve manuel teste göre yazılım kalitesine olan etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Otomasyon uygulaması Gherkin dili ile tanımlanan kullanıcı senaryolarının, Jenkins tabanlı otomasyon altyapısına entegre edilerek sürekli test döngüsü içerisinde çalıştırılması ile gerçekleştirilmiştir. Otomasyonda 18 kullanıcı hikayesi (US), 104 test durumu (TC) ve koşulacak 544 adım tanımlanmıştır. Çalışma sonunda bu tanımlamalar, manuel Testde 4.5 saat, geliştirilen otomasyonda 22 dk 01 sn süreler ile test edilebilmiştir. Bu süreler otomasyon test süresinin manuel test süresine göre zamandan %92 kazanç sağlayabildiğini ortaya koymaktadır. Çalışma bulguları, BDD yaklaşımı ile geliştirilen otomatik testlerin sadece süreden verimlilik değil, aynı zamanda sürdürülebilir kalite güvencesi sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a test automation framework was developed using user scenarios designed with Behavior-Driven Development (BDD) approaches, integrated into Continuous Integration and Continuous Delivery (CI/CD) software development processes. The performance of the developed automation was evaluated, and its impact on software quality compared to manual testing was examined. The automation implementation was achieved by executing user scenarios defined in the Gherkin language within a continuous testing cycle through integration with a Jenkins-based automation infrastructure. Within the scope of the automation, 18 user stories (US), 104 test cases (TC), and 544 executable steps were defined. At the end of the study, these test definitions were executed in 4.5 hours using manual testing, whereas the developed automation completed the same tests in 22 minutes and 01 second. These results demonstrate that test automation achieved a time saving of 92% compared to manual testing. The findings of the study indicate that automated tests developed using the BDD approach provide not only time efficiency but also sustainable quality assurance.