Kültürel miras Selçuklu mutfağı
Cultural heritage: Seljuk cuisine
  1. Tez No: 992223
  2. Yazar: ORKUN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Selçuklu mutfağı, Türk kültürel mirasının önemli bir parçası olarak, tarih boyunca zengin bir gastronomi geleneği oluşturmuştur. Bu mutfak, Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan göç yolları süresince farklı coğrafyalardan etkilenmiş ve bu etkileşimler sonucunda kendine özgü lezzetler geliştirmiştir. Selçuklu döneminde yemek kültürü hem saray mutfağında hem de halk sofralarında büyük bir öneme sahipti. Et, tahıl ve süt ürünleri mutfağın temelini oluştururken, baharatlar ve otlar yemeklere karakteristik tatlar katmıştır. Özellikle keşkek, tutmaç ve çeşitli et yemekleri bu dönemin öne çıkan lezzetlerindendir. Ayrıca, Selçuklu mutfağında misafirperverlik ve paylaşma kültürü de yemek ritüellerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bugün, Selçuklu mutfağının izlerini Anadolu'nun çeşitli yöresel yemeklerinde görmek mümkündür ve bu miras, Türk mutfak kültürünün zenginliğini anlamak açısından büyük bir değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Seljuk cuisine, as an important part of Turkish cultural heritage, has formed a rich gastronomic tradition throughout history. This cuisine was influenced by various regions along the migration routes from Central Asia to Anatolia, and as a result of these interactions, it developed distinctive flavors. During the Seljuk period, food culture held great importance both in the palace kitchens and at the tables of the common people. While meat, grains, and dairy products constituted the foundation of the cuisine, spices and herbs added characteristic tastes to the dishes. In particular, keşkek, tutmaç, and various meat dishes stand out as prominent delicacies of this era. In addition, hospitality and the culture of sharing were integral parts of dining rituals in Seljuk cuisine. Today, it is possible to observe traces of Seljuk cuisine in many regional dishes of Anatolia, and this heritage represents great value in understanding the richness of Turkish culinary culture.