Göç Temizliği ve Gece Hayatım'da Adalet Ağaoğlu'nun yaşam izleri ve yüzleşmeleri
Adalet Ağaoğlu's life traces and confrontations in Göç Temizliği and Gece Hayatım
- Tez No: 992225
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Adalet Ağaoğlu'nun öz yaşam öyküsünün izleri Göç Temizliği ve Gece Hayatım adlı eserleri üzerinden ele alınmış; edebî üretimiyle birlikte kişisel ve toplumsal deneyimleri de değerlendirilmiştir. Çalışmada, öz yaşam öyküsü kavramı, tarihçesi ve kurmaca ile ilişkisi incelenmiş, ardından Adalet Ağaoğlu'nun Göç Temizliği ve Gece Hayatım eserleri analiz edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, yazarın kişisel tecrübeleri, bu iki eserinde belirgin bir şekilde görülmüştür. Yazarın taşınma sürecini konu edindiği Göç Temizliği adlı eserinde geçmişle yüzleşme, kişisel hatıralar ve bireyin bulunduğu toplumsal konumun etkileri gözlemlenmektedir. Bu süreçte, hatıralarıyla yeniden karşılaşan yazar; unutmak ve hatırlamak arasındaki gelgitleri sorgulayarak yaşanmışlıkların izlerini keşfetmiştir. Eserde Ağaoğlu, gördüğü nesneleri yalnızca fiziksel olarak algılamamış, geçmişte bu nesnelere yüklenen anlamları hatırlamış ve onlara bağlı hatıraları tekrar yaşamıştır. Yazar, bulunduğu evi terk ederken yalnızca fiziksel bir uzaklaşma içinde olmadığını, aynı zamanda geçmişin gölgesinden kurtulmaya çalıştığını okura hissettirir. Gece Hayatım adlı eserde ise, gördüğü rüyaların arkasında geçmişte yaşadığı deneyimlerin izleri olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, yazar her iki eserinde de kendi deneyimlerinden hareket etmiş; zamanla ve kendisiyle derin bir hesaplaşmaya girmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, examines traces of Adalet Ağaoğlu's autobiography through her works Göç Temizliği and Gece Hayatım, evaluating both her literary output and her personal and social experiences. The study, examines the concept of autobiography, its history and its relationship with fiction, followed by an analysis of Adalet Ağaoğlu's works Göç Temizliği and Gece Hayatım. The analysis reveals that the author's, personal experiences are clearly evident in these two works. In Göç Temizliği, which deals with the author's relocation process, confronting the past, personal memories, and the effects of the individual's social position are observed. In this process, the author, who is re-encountering her memories, questions the ebb and flow between forgetting and remembering, discovering traces of her experiences. In the work, Ağaoğlu does not merely perceive the objects she sees physically, but also recalls the meanings attached to these objects in the past relives the memories associated with them. As the author leaves the house, she conveys to reader that she is not merely physically distancing herself, but also attempting to escape the shadow of the past. In the titled Gece Hayatım, it is evident that the dreams she sees bear the traces of her past experiences. In this context, the author draws from her own experiences in both works, engaging in a profound reckoning with time and herself.