İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU dere ıslahı ve dere temizliği örneği
Izmir Metropolitan Municipality IZSU stream rehabilitation and stream cleaning example
  1. Tez No: 848074
  2. Yazar: LALE ASLANBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye'nin batısında yer alan Ege denizine kıyıları uzanan İzmir, iklim özellikleri, coğrafi konumu, turizm ve sanayi bölgesi olması, maden, tarım gibi birçok geçim kaynakları ile, eğitim, sağlık sektörünün gelişmiş olması, sosyokültürel yapısı, deniz ve sahil kıyılarının çekiciliği, İzmir'i yaşanılması cazip bir şehir haline getirmiştir. Son yıllarda aldığı dış ve iç göç ile nüfusu (T.C. İzmir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü, 2021) ve yapılaşma oranı sürekli artan İzmir'de çarpık kentleşme sonucu meydana gelen kontrolsüz evsel ve endüstriyel atıklar, insanların sorumsuz ve bilinçsizce sergiledikleri tutum ve davranışlar küresel ısınma ve iklim değişikliğini tetiklerken, yaşam ve çevreyi tehdit eden çevre kirlilikleri ve artan yağışlar kimi zaman taşkınlara sebep olmaktadır. Durum böyleyken 'Dere Islahı ve Dere Temizlik Çalışmaları 'kaçınılmaz olmuştur. Bu tez; İZSU tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda İzmir ilindeki derelerin kirlilik, koku, taşkın, yapı tahribatları yönünden en çok şikâyet alan, çevre için sorun teşkil eden Hacı Ahmet Deresi temizliği ve ıslahı çalışmalarını inceleyerek, üçüncü kişiler ve çevreye verebilecek zararı önleme, vatandaş şikayetlerini minimize etme yollarını araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Izmir is located in the west of Turkey, on the shores of the Aegean Sea. Its climatic characteristics, geographical location, tourism and industrial zone, many livelihoods such as mining and agriculture, developed education and health sectors, sociocultural structure, attractiveness of the sea and coastal coasts have made Izmir an attractive city to live in. While uncontrolled domestic and industrial wastes, irresponsible and unconscious attitudes and behaviors of people trigger global warming and climate change, environmental pollution that threatens life and the environment, and increased precipitation sometimes cause floods in Izmir, whose population (T.C. Izmir Governorship Provincial Directorate of Migration Management, 2021) and construction rate have been constantly increasing with the foreign and domestic migration it has received in recent years. As such, 'Stream Reclamation and Stream Cleaning Works' have become inevitable. This thesis aims to investigate the cleaning and rehabilitation works of Hacı Ahmet Creek, which is the most complained about in terms of pollution, odor, flooding, building destruction of the streams in Izmir province and poses a problem for the environment in the works carried out by İZSU, and to investigate ways to prevent damage to third parties and the environment and to minimize citizen complaints.