Polikistik over sendromunda ve over kanserinde biyokimyasal parametrelerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of biochemical parameters in polycystic syndrome and overian cancer
  1. Tez No: 992233
  2. Yazar: FİRUZE ŞALVACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyokimya, Biology, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Polikistik over sendromu, üreme çağında olan kadınlarda hiperandrojenizm ile birlikte ultrasonografik olarak overlerde polikistik oluşumların gözlenmesi sık karşılaşılan semptomlardandır. Biyokimyasal kan değerlerinde ek olarak uzun süreli, yüksek miktarda östrojen stimülasyonu bulunmaktadır. Over kanseri ise başlangıç evresinde kadınlarda yumurtalıkta büyümeye başlayan ve ilerleyen zamanlarda kontrolsüz bir biçimde çoğalıp çevredeki dokulara yayılarak tümör malignitesi oluşturan, anormal hücrelerdir ve jinekolojik kanserler arasında mortalite oranı en yüksek olan kanser türüdür. PKOS tanısı alan kadınların endometrial hiperplazi oluşturma olasılıklarının ve hatta endometrium kanseri olma olasılıklarının artmaktadır. Çünkü endometrium kanserinde obezite, oligomenore, nulliparite vardır. PKOS hastalarında görülen obezite ve hiperandrojenizm over kanserine yakalanma riskini artırdığını göstermektedir. Çalışmamız 18–80 yaş aralığındaki, tanısı kesinleşmiş Polikistik Over Sendromu (PKOS) ve over malignitesi bulunan kadın hastaların gruplandırılmasıyla oluşmaktadır. Hem PKOS hastalarının bir kısmında hem de over kanseri hastalarının bir kısmında Glukoz seviyeleri normal sınırların üstünde seyretmiştir. Ayrıca her iki hasta grubunda da Ca, HCT, HGB, T-GFH düzeyleri, hastaların yaşları ilerledikçe düşmeye başlamıştır. Her iki gruptaki Glukozdaki ortak değişimlerin hem PKOS hem de over kanseri hastalarında insülin direnci olduğunu, stres ve ağrıya bağlı olarak adrenalin yüksekliğiyle birlikte glukagon artışına bağlı olduğunu düşünmekteyiz. Bunun dışında Ca, HCT ve HGB parametrelerinde her ki grupta da yaşa bağlı olarak düşüş göstermesi literatürdeki geçmiş çalışmayla uyumlu olarak Kalsiyum düşüklüğü bulunan hastaların daha düşük hematolojik seviyelere sahip olduğunu ve hem PKOS hem de over kanseri hastalarında anemi görülebileceğini düşündürmektedir. Her iki hasta grubunda da yaşa bağlı olarak T- GFH düzeylerinde düşüş olması glomerüler filtrasyon hızının düştüğünü ve hastalarda yaş arttıkça böbrek fonksiyonlarında azalma olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalıştığımız parametrelerdeki ortak değişimler PKOS hastalarının over kanserine yakalanma riskini değerlendirmede, bu iki hastalıkta da prognozu izlemede önemli yerlere sahiptir ve bu tetkiklerin hızlı güvenli bir şekilde detaylı çalışılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common symptom in women of reproductive age, characterized by hyperandrogenism and the observation of polycystic formations in the ovaries on ultrasonography. Biochemical blood tests also show long-term, high levels of estrogen stimulation. Ovarian cancer, on the other hand, is abnormal cell growth in the ovaries that initially develops and then spreads uncontrollably to surrounding tissues, forming a malignant tumor. It is the gynecological cancer with the highest mortality rate. Women diagnosed with PCOS have an increased likelihood of developing endometrial hyperplasia and even endometrial cancer. This is because endometrial cancer is associated with obesity, oligomenorrhea, and nulliparity. Obesity and hyperandrogenism observed in PCOS patients indicate an increased risk of developing ovarian cancer. Our study is based on a grouping of women aged 18–80 years with a confirmed diagnosis of Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) and ovarian malignancy. Glucose levels were above normal limits in some PCOS and ovarian cancer patients. Furthermore, in both patient groups, calcium (Ca), hematopoietic stem cell (HSC), hemoglobin (HGB), and tGFR levels began to decrease as the patients aged. We believe that the common changes in glucose in both groups are due to insulin resistance in both PCOS and ovarian cancer patients, and to increased glucagon along with elevated adrenaline levels due to stress and pain. In addition, the age-related decrease in Ca, HCC, and HGB parameters in both groups is consistent with previous studies in the literature, suggesting that patients with calcium deficiency have lower hematological levels and that anemia may be observed in both PCOS and ovarian cancer patients. The age-related decrease in tGFR levels in both patient groups suggests a decrease in glomerular filtration rate and a possible decline in renal function as patients age. Common changes in these parameters are important in assessing the risk of developing ovarian cancer in PCOS patients and in monitoring the prognosis of both diseases. These tests need to be performed quickly, safely, and in detail.