Revolutionizing real estate development: A metaverse-integrated eight-stage model for the digital era
Gayrimenkul geliştirmede devrim: Dijital çağ için metaverse entegreli sekiz aşamalı bir model
- Tez No: 992241
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ TANKUT ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Mimarlık, Business Administration, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Gayrimenkul sektörü; yapay zeka, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, dijital ikiz, blokzincir ve nesnelerin internet gibi metaverse teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla dijital bir dönüşüm yaşamaktadır. Ancak, bu teknolojilerin benimsenmesi halen parçalı bir yapı sergilemekte olup, gayrimenkul geliştirme sürecine sistematik entegrasyonları için gerekli bütüncül bir çerçeveden yoksundur. Bu tez, Miles, Netherton ve Schmitz tarafından oluşturulan mevcut sekiz aşamalı gayrimenkul geliştirme çerçevesini geliştiren, metaverse entegreli bir model önererek literatürdeki bu önemli boşluğu ele almaktadır. Yıkıcı teknolojilerin uygulanmasının; karar verme süreçlerini iyileştirdiği, küresel işbirliğini mümkün kıldığı, süreçleri otomatize ettiği, şeffaflığı artırdığı ve gayrimenkul sektöründe devrim yaratacak yeni pazarlama stratejileri geliştirdiği gösterilmektedir. Önerilen model, teknolojinin geleneksel uygulamaların yerini almaktan ziyade onları nasıl geliştirdiğini ortaya koymakta ve böylece dijital çağ için gayrimenkul geliştirmede devrim yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The real estate industry is experiencing digital transformation with the emergence of metaverse technologies such as artificial intelligence (AI), virtual reality (VR), augmented reality (AR), digital twin (DT), the internet of things (IoT), and blockchain. However, the adoption of these technologies remains fragmented and lacks a holistic framework for their systematic integration into the real estate development process. This thesis addresses the significant gap by proposing a metaverse-integrated model that enhances the existing eight-stage real estate development framework established by Miles, Netherton, and Schmitz. The implementation of disruptive technologies is shown to enhance decision-making, enable global collaboration, automate processes, increase transparency, and develop new marketing strategies that will revolutionize the real estate industry. The proposed model demonstrates how technology enhances rather than replaces traditional practices, thus revolutionizing real estate development for the digital era.