Sınıf öğretmenlerinin fiziksel aktivite içeren oyunları oynamaya yönelik tutumları ile gekeneksel oyunlara ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An analysis of classroom teachers' attitudes toward playing physical activity-based games and their perspectives on traditional games
- Tez No: 992250
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin fiziksel aktivite içeren oyunları oynamaya yönelik tutumları ile geleneksel oyunlara ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sınıf öğretmenleri, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 419 (254 Kadın, 165 Erkek) öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Hazar (2014) tarafından geliştirilen“Fiziksel Aktivite İçeren Oyunları Oynamaya Yönelik Tutum Ölçeği (Oyunsallık Ölçeği)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda kodlanmış ve analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden, parametrik testler kullanılmıştır. Betimsel istatistikler ve yüzde frekans analizleri yapılmıştır. Bağımsız değişkenler arasındaki farkları belirlemek için bağımsız örneklem t-testi (independent samples t-test) ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) uygulanmış, elde edilen sayısal veriler tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, çalışmaya katılan sınıf öğretmenlerinin fiziksel aktivite içeren oyunları oynamaya yönelik tutumlarında anlamlı farklılık olduğu, erkek öğretmenlerinin kadınlardan daha yüksek puan elde ettiği görülmüştür. Bununla birlikte, eğitim durumunun yükselmesiyle birlikte oyunlara yönelik tutumun arttığı, yaş değişkeni açısından ise fiziksel aktivite içeren oyunları oynamaya yönelik tutumların yaş ile birlikte arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca bekâr olan sınıf öğretmenlerinin fiziksel aktivite içeren oyunları oynamaya yönelik tutumlarının evli olanlardan daha yüksek olduğu, görev yapılan sınıf türü açısından da anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Spor geçmişi olan öğretmenlerin oyunlara yönelik tutumlarının spor geçmişine sahip olmayanlardan yüksek olduğu, ölçeğinin; oyun tutkusu, risk alma, oyun isteği ve keyif alma alt boyutlarında geleneksel sporları duymayan öğretmenlerin oyun tutumları yüksek çıkarken, ölçeğin oyun isteği alt boyutunda ise geleneksel sporları duyan öğretmenlerin oyun tutumları daha yüksek çıkmıştır. Aynı zamanda geleneksel sporları takip etmeyen öğretmenlerin fiziksel aktivite içeren oyunları oynamaya yönelik tutumlarının geleneksel sporları takip eden öğretmenlerden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research aimed at examining classroom teachers' attitudes toward playing games involving physical activity and their views on traditional games. The research population consists of classroom teachers working under the Gaziantep Provincial Directorate of National Education, while the sample group comprises 419 teachers (254 female, 165 male) selected on a voluntary basis. The“Attitude Scale Towards Playing Games Involving Physical Activity (Playfulness Scale)”developed by Hazar (2014) was used as the data collection tool in the study. The SPSS 22.0 program was used for data analysis. The obtained data were coded and analyzed on a computer. Since the data were found to be normally distributed, parametric tests were used. Descriptive statistics and percentage frequency analyses were performed. To determine the differences between the independent variables, the independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied, and the numerical data obtained were presented in tables and interpreted. The level of significance was determined as p<0.05. The results of the study revealed that there was a significant difference in the attitudes of classroom teachers participating in the study towards playing games involving physical activity, with male teachers scoring higher than female teachers. However, it was found that attitudes towards games increased with higher education levels, and that attitudes towards playing games involving physical activity increased with age. In addition, it was observed that single classroom teachers had higher attitudes towards playing games involving physical activity than married teachers, and that there was a significant difference in terms of the type of class taught. Teachers with a sports background had higher attitudes toward games than those without a sports background. On the scale, teachers who were not familiar with traditional sports had higher game attitudes in the sub-dimensions of game passion, risk-taking, game desire, and enjoyment, while teachers who were familiar with traditional sports had higher game attitudes in the game desire sub-dimension of the scale. At the same time, it was concluded that teachers who did not follow traditional sports had higher attitudes toward playing games involving physical activity than teachers who followed traditional sports.