Doğrudan metal lazer sinterleme (DMLS) eklemeli imalat yönteminde proses parametrelerin parçanın darbe davranışındaki etkisinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the effect of process parameters on the impact behavior of parts produced by direct metal laser sintering (DMLS) additive manufacturing method
  1. Tez No: 992259
  2. Yazar: SILA ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MERAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Doğrudan Metal Lazer Sinterleme (DMLS) yöntemiyle üretilen AlSi10Mg alaşımının darbe davranışında üretim parametrelerinin etkisi incelenmiştir. DMLS, metal tozlarının lazer enerjisiyle katman katman ergitilmesi prensibine dayandığından, üretim parametreleri mikro yapı ve mekanik özellikleri doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda iki farklı katman kalınlığı (30 µm ve 60 µm), iki farklı dolgu stratejisi dama (grid) tipi (D) ve doğrusal (aligned rectilinear) (N) ve üç farklı tarama açısı (0°, 45°, 90°) kullanılarak numuneler üretilmiş, bu parametrelerin darbe tokluğu üzerindeki etkileri deney sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Üretilen numunelere V çentikli Charpy darbe testi uygulanmış, kırılma enerjisi (J) ve kırılma açısı (°) değerleri belirlenmiştir. Kırılma enerjisi malzemenin tokluğunu, kırılma açısı ise sünek veya gevrek kırılma eğilimini göstermektedir. Ayrıca kırık yüzeyler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiş, gözenek yapısı, çukur (dimple) oluşumları ve sinterleme kalitesi değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tarama açısı arttıkça (0°→45°→90°) kırılma enerjisi azalmıştır. 0° yöneliminde darbe yükü katman dizilimiyle paralel olduğundan enerji yayılımı süreklidir ve sünek kırılma görülmüştür. 45° ve 90° yönlerinde darbe yükü katman sınırlarına dik etki ettiğinden bağ zayıflıkları belirginleşmiş ve gevrek kırılma gözlemlenmiştir. Katman kalınlığının artması (30→60 µm) bağ kalitesini düşürmüş, mikro boşluk ve ergitme kusurlarına neden olmuştur. Bu nedenle 30 µm numuneler genellikle daha yoğun mikro yapı ve yüksek kırılma enerjisi sergilemiştir (~9 J). Dama (grid) tipi (D) dolgu stratejisi ise genel olarak doğrusal (aligned rectilinear) (N) dolguya göre daha kararlı enerji absorbe etmiştir. Kırık yüzey SEM görüntüleri, parametrelerinin etkisini açıkça ortaya koymuştur. 30 µm katman kalınlığında ve N tipi dolgu stratejisiyle üretilen numuneler, homojen ergitme havuzları ve belirgin çukur oluşumlarıyla sünek kırılma göstermiştir. Fakat 60 µm numunelerde iri gözenekler, katman sınırlarında ergitme kusurları ve yönlü yırtılma çizgileri gözlenmiştir. Tarama açısı 90° olduğunda kırılma çok yönlü karakteri kazanırken, 0° açıda çatlak ilerlemesi tek eksenli hale gelmiştir. En yüksek darbe tokluğu 30-D-0 (~9 J), en düşük ise 30-N-90 parametreli numunede (~5 J) elde edilmiştir. Sonuç olarak, DMLS parametrelerinin AlSi10Mg alaşımının darbe dayanımı ve kırık yüzey üzerinde belirleyici etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, DMLS süreçlerinde parametre optimizasyonu ve mikroyapı–mekanik ilişkisinin anlaşılması açısından literatüre önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact behavior of AlSi10Mg specimens produced by Direct Metal Laser Sintering (DMLS) was investigated with respect to the influence of processing parameters. Since DMLS is based on the layer-by-layer melting of metallic powders through laser energy, the process parameters directly affect the microstructure and mechanical properties. In this context, specimens were fabricated using two different layer thicknesses (30 µm and 60 µm), two infill strategies (checkerboard-D and linear-N), and three scanning angles (0°, 45°, 90°). The effects of these parameters on impact toughness were evaluated based on experimental results. V-notched Charpy impact tests were applied to the manufactured specimens, and the fracture energy (J) and fracture angle (°) values were determined. Fracture energy represents the material's toughness, while fracture angle indicates the tendency toward ductile or brittle fracture. In addition, the fracture surfaces were examined using scanning electron microscopy (SEM), and pore morphology, dimple formation, and sintering quality were assessed. According to the findings, fracture energy decreased as the scanning angle increased (0°→45°→90°). At 0°, the impact load was parallel to the layer arrangement, allowing continuous energy propagation and resulting in ductile fracture behavior. At 90°, the impact load acted perpendicular to the layer boundaries, making interlayer bonding weaknesses more pronounced and leading to brittle fracture. Increasing the layer thickness (30→60 µm) reduced bonding quality and caused micro-voids and lack-of-fusion defects. Therefore, the 30 µm specimens exhibited a denser microstructure and higher fracture energy (~9 J), The checkerboard (D) infill strategy generally provided more stable energy absorption compared to the linear (N) pattern. SEM observations of the fracture surfaces clearly revealed the influence of process parameters. Specimens produced with a 30 µm layer thickness and N-type infill exhibited homogeneous melt pools and well-defined dimples, indicating ductile fracture. In contrast, the 60 µm specimens showed large pores, melt defects along layer boundaries, and directional tear-ridge formations. When the scanning angle was 90°, the fracture surface exhibited a multidirectional fracture character, whereas at 0°, crack propagation became uniaxial. The highest impact toughness was obtained in the 30-D-0 (~5 J), specimen group, while the lowest was observed in the 30-N-90 (~9 J) condition. This study provides significant contributions to the literature in terms of microstructure–impact property relationship with process parameter in DMLS-produced components.