Yüzey-güçlendirilmiş raman spektroskopisi uygulamaları için organik yarı iletkenlerin molekül mimarisinin anlaşılması
Understanding of molecular architecture of organic semiconductors for surface-enhanced raman spectroscopy applications
  1. Tez No: 992265
  2. Yazar: ÖZNUR MUTLU UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Kimya, Engineering Sciences, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Yüzey-Güçlendirilmiş Raman Spektroskopisi (SERS), sahip olduğu yüksek seçicilik ve ultra-düşük tespit limitleri sayesinde analitik kimya, biyosensörler, gıda güvenliği, çevresel izleme ve adli bilimler gibi çok çeşitli alanlarda yaygın şekilde kullanılan güçlü bir spektroskopik tekniktir. Geleneksel SERS platformları genellikle altın ve gümüş gibi plazmonik nanoyapılara dayansa da bu yapıların sınırlı tekrarlanabilirlik, yüksek üretim maliyetleri, dar SERS aktif bölgeler ve analiz sırasında meydana gelebilecek fototermal bozunmalar gibi önemli dezavantajları bulunmaktadır. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek amacıyla, son yıllarda plazmonik olmayan alternatif malzemelere, özellikle organik yarı iletken temelli yapılara yönelik ilgi artmıştır. Organik yarı iletkenlerin yapısal esneklikleri, geniş bant boşluğu aralığı, enerji seviyesi kontrol edilebilirliği ve optik kararlılıkları gibi özellikleri, onları SERS uygulamaları için potansiyel adaylar haline getirmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, farklı uzunlukta tiyofen halkaları içeren α,ω-diperfloroheksil-substitüe edilmiş oligotiyofen (DFH-2T – DFH-6T) yapılarının yönlendirilmiş nanoyapılar şeklinde yüzeylerde büyütülmesi ve bu yapıların SERS performanslarının detaylı bir şekilde incelenmesidir. Özellikle kısa π-konjugasyon uzunluğuna sahip DFH-2T yapısı model sistem olarak ele alınarak, yüzey morfolojisi, kimyasal güçlendirme mekanizmaları ve optoelektronik özelliklerin SERS sinyal güçlendirme kapasitesi üzerindeki etkileri sistematik olarak analiz edilmiştir. Tez çalışması kapsamında elde edilen veriler özellikle plazmonik malzeme olmaksızın Raman sinyal güçlendirme çalışmalarına bir rehber oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Surface-Enhanced Raman Spectroscopy (SERS) is a powerful spectroscopic technique widely utilized in diverse applications, including analytical chemistry, biosensors, food safety, environmental monitoring, and forensic science, due to its high selectivity and ultra-low detection limits. Although conventional SERS platforms are typically based on plasmonic nanostructures such as gold and silver, these systems suffer from significant drawbacks, including limited reproducibility, high fabrication costs, narrow SERS-active regions, and potential photothermal degradation during analysis. To overcome these limitations, there has been a growing interest in non-plasmonic alternative materials in recent years, particularly in organic semiconductor-based structures. The structural flexibility, tunable bandgap, controllable energy levels, and optical stability of organic semiconductors render them promising candidates for SERS applications. The aim of this thesis is to fabricate α,ω-diperfluorohexyl-substituted oligothiophenes (DFH-2T to DFH-6T) containing thiophene rings of varying lengths in the form of oriented nanostructures on the solid surfaces, and to comprehensively analyze their SERS performance. In particular, the DFH-2T structure with a short π-conjugation length was used as a model system to systematically analyze the effects of surface morphology, chemical enhancement mechanisms, and optoelectronic properties on SERS signal enhancement. The results obtained in this thesis are expected to provide guidance for Raman signal enhancement studies conducted without the use of plasmonic materials.