Sıcaklık, tuzluluk ve ışık şiddetinin ihtiyotoksik Karlodinium veneficum'un büyümesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Effects of temperature, salinity and light intensity on the growth of ichthyotoxic Karlodinium veneficum
  1. Tez No: 992267
  2. Yazar: ŞAHENDE DİLARA KAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Karlodinium veneficum'un (DEB112324) farklı ışık şiddeti, sıcaklık ve tuzluluk koşulları altındaki büyüme tepkileri, toksin üretim potansiyeli ve Rhodomonas. salina üzerindeki allelopatik etkileri araştırılmıştır. Işık şiddeti deneyinde, en düşük ışık şiddeti koşulunda (10 µmol m⁻² s⁻¹) hücrelerin öldüğü görülürken, orta seviye ışık şiddeti koşullarında (60 ve 80 µmol m⁻² s⁻¹) ise hücrelerin büyüme oranı ve en yüksek hücre bolluklarının arttığı tespit edilmiştir. Yüksek ışık şiddeti koşulunda (225 µmol m⁻² s⁻¹) ise büyüme oranının artmasına karşın en yüksek hücre bolluğunun azaldığı gözlemlenmiştir. Tuzluluk deneyinde, en düşük tuzluluk koşulunda (6 psu) hücrelerin öldüğü görülürken orta seviye tuzluluk koşullarında (18 ve 24 psu) hücrelerin büyüme oranı ve en yüksek hücre bolluklarında artış tespit edilmiştir. Yüksek tuzluluk koşulunda (36 psu) ise büyüme oranı ve en yüksek hücre bolluğunun azaldığı gözlemlenmiştir. Sıcaklık deneyinde ise, en düşük sıcaklık koşulunda (4 °C) hücrelerin üssel büyüme fazına geçemediği ve ortamda bakteriyel kontaminasyonun diğer koşullara göre daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Orta sıcaklık değerlerinde (11 ve 18 °C) büyüme oranı ve en yüksek hücre bolluğunun arttığı görülürken, 25 °C'de büyüme oranı ve en yüksek hücre bolluğunun azaldığı, en yüksek sıcaklık koşulu olan 32 °C'de ise hücrelerin 24 saat içerisinde parçalanarak öldüğü tespit edilmiştir. Kültür örneklerindeki karlotoksin analizleri, LC-MS/MS yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Tüm deney koşullarında karlotoksin seviyelerinin dedeksiyon limitlerinin altında kaldığı tespit edilmiştir. K. veneficum (DEB112324) süpernatantı ile R. salina üzerinde yapılan toksisite deneyinde ise, hedef tür olan R. salina hücrelerinin kontrol grubuna oranla %90-95 azaldığı görülmüştür. Bu sonuç, ortamda K. veneficum hücresi olmadan, hücre dışına salgıladığı allelokimyasalların R. salina üzerinde allelopatik etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present, study growth dynamics and toxin production of Karlodinium veneficum (DEB112324) was investigated under different light intensity, salinitiy and temperature conditions as well as its allelopathic effects on Rhodomonas salina. In the light intensity experiment, cell mortality was observed under the lowest light intensity condition (10 µmol m⁻² s⁻¹). In contrast, under moderate light intensity conditions (60 and 80 µmol m⁻² s⁻¹), both the growth rate and maximum cell abundance increased. Under high light intensity conditions (225 µmol m⁻² s⁻¹), although the growth rate increased, a reduction in maximum cell abundance was observed. In the salinity experiment, cell mortality occurred at the lowest salinity level (6 psu), whereas moderate salinity conditions (18 and 24 psu) resulted in increased growth rates and maximum cell abundance. Under high salinity condition (36 psu), both growth rate and maximum cell abundance decreased. In the temperature experiment, cells failed to enter the exponential growth phase at the lowest temperature condition (4 °C), and bacterial contamination in the culture medium was more pronounced compared to other treatments. At intermediate temperatures (11 and 18 °C), increases in growth rate and maximum cell abundance were observed. However, at 25 °C, both growth rate and maximum cell abundance declined, and at the highest temperature tested (32 °C), cells disintegrated and died within 24 hours. Karlotoxin analyses of samples obtained from cultures were conducted using LC–MS/MS. Karlotoxin concentrations remained below the detection limits under all experimental conditions. In the toxicity experiment conducted on Rhodomonas salina using the supernatant of Karlodinium veneficum (DEB112324), a 90–95% decrease in R. salina cell abundance was observed relative to the control group. These findings indicate that extracellular allelochemicals released by K. veneficum may exert allelopathic effects on R. salina, even in the absence of K. veneficum cells