Karbon elyaf takviyeli filaman sarım kompozit borularda çap-kalınlık oranının mekanik özelliklere etkisi
Diameter/thickness ratio on mechanical properties in carbon fiber reinforced filament wound composite pipes
  1. Tez No: 992268
  2. Yazar: MÜCAHİT KEMAL KAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR YAZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, basınçlı akışkanların taşınmasında, kimyasal ve endüstriyel sıvı iletim hatları ile petrol ve doğalgaz uygulamalarında yaygın olarak kullanılan karbon elyaf takviyeli plastik (KTP) kompozit boruların, farklı çaplara bağlı mekanik davranışlarını deneysel olarak incelemeyi ve karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. KTP kompozit borular; düşük özgül ağırlıkları, yüksek özgül dayanımları, korozyona karşı dirençleri ve montaj kolaylıkları sayesinde metalik borulara önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Ancak servis koşulları altında maruz kalınan iç basınçlar ve dış yükler, boru yapısında matris çatlakları, elyaf hasarı ve delaminasyon gibi hasar mekanizmalarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu hasarlar, mukavemet kaybına yol açarak boru sistemlerinin beklenen performansı sağlayamamasına ve ciddi yapısal sorunlara neden olabilmektedir. Bu kapsamda, çap/et kalınlığı oranı (D/t) ve sarım açısının mekanik davranış üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla, aynı et kalınlığına (2,4 mm) sahip, ±55° sarım açısıyla filaman sarım yöntemi kullanılarak 54, 72 ve 96 mm çaplarında KTP boru numuneleri üretilmiştir. Üretilen numunelere yakma, statik iç basınç patlatma, halka çekme ve yanal basma deneyleri uygulanmıştır. Yakma deneyleri ASTM D2584-18 standardına uygun olarak gerçekleştirilerek elyaf hacim oranları belirlenmiştir. Halka çekme deneyleri ASTM D2290-16 standardına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Yanal basma ve eksenel basma davranışı ise ASTM D2412-21 ve ASTM D695-15 standartları doğrultusunda değerlendirilmiştir. Deneyler sonrasında, KTP borular üzerinde makro ve mikro ölçekte hasar analizleri gerçekleştirilmiş; elde edilen mekanik veriler teğetsel gerilme ve Poisson oranı değerleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Sonuçlar, boru çapının ve dolayısıyla D/t oranının, KTP kompozit boruların mukavemet, deformasyon ve hasar davranışı üzerinde belirleyici bir parametre olduğunu açıkça ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to experimentally investigate and comparatively evaluate the mechanical behavior of carbon fiber reinforced plastic (CFRP) composite pipes with different diameters, which are widely used in the transportation of pressurized fluids, chemical and industrial liquid transmission lines, as well as oil and natural gas applications. CFRP composite pipes constitute a significant alternative to metallic pipes due to their low specific weight, high specific strength, superior corrosion resistance, and ease of installation. However, internal pressures and external loads encountered under service conditions may lead to the formation of various damage mechanisms in the pipe structure, such as matrix cracking, fiber damage, and delamination. These damage mechanisms can result in strength degradation, preventing the pipe systems from meeting the required performance criteria and leading to serious structural failures. Within this scope, in order to reveal the effects of the diameter-to-thickness ratio (D/t) and winding angle on mechanical behavior, CFRP pipe specimens with diameters of 54, 72, and 96 mm were manufactured using the filament winding method with a ±55° winding angle and a constant wall thickness of 2.4 mm. Burn-off, static internal pressure burst, ring tensile, lateral compression, and axial compression tests were applied to the manufactured specimens. Burn-off tests were conducted in accordance with ASTM D2584-18 to determine the fiber volume fractions. Ring tensile tests were performed following the ASTM D2290-16 standard. Lateral and axial compression behaviors were evaluated in accordance with ASTM D2412-21 and ASTM D695-15 standards, respectively. Following the mechanical tests, macro- and micro-scale damage analyses were carried out on the CFRP pipes using imaging techniques and optical microscopy. The obtained mechanical data were evaluated together with circumferential stress and Poisson's ratio values. The results clearly demonstrate that pipe diameter, and consequently the D/t ratio, is a critical parameter governing the strength, deformation, and damage behavior of CFRP composite pipes.