Nonalkolik steatohepatitte ursodeoksikolik asit tedavisi
Ursodeoxycholic acid treatment in non-alcoholic steatohepatitis
  1. Tez No: 99227
  2. Yazar: ATİLLA BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Nonalkolik steatohepatit (NASH); serum transaminaz yüksekliği, karaciğer steatozu ve inflamasyonu ile karakterize, bazen fıbrozis bulunan ve siroza ilerleyebilen bir hastalıktır. Henüz belirli bir tedavisi yoktur. Bu çalışmada hepatositoprotektif ve membran stabilizan etkisi bulunan ursodeoksikolik asitin (UDKA), NASH tedavisindeki etkinliğini araştırdık. NASH tanısı konulan 28 hastaya ( 4 kadın, 24 erkek ), herhangi bir diyet uygulamaksızın, 12 ay süreyle 3x250 mg/gün dozda UDKA verildi. Çalışmanın başlangıç ve sonundaki histopatolojik bulgular ile başlangıç.3,6,9 ve 12. aydaki biyokimyasal ve ultrasonografik veriler kendi içinde karşılaştırıldı. Tedavinin 3., 6., 9. ve 12.aylarında, ortalama alanin aminotransferaz ve aspartat aminotransferaz değerlerinde başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı düşme oldu. Gamaglutamil transpeptidaz, alkalen fosfataz ve kolesterol değerlerinde azalma, trigliserid değerinde ise yükselme izlendi. Ancak bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ultrasonografik olarak, tedavinin 12. ayında daha belirgin olmak üzere 9. aydan itibaren belirli oranda iyileşme izlendi. Fakat bu değişim de istatistiksel olarak anlamlı değildi. Tedavi öncesi histopatolojik olarak steatofıbroz olan olgularda tedavi sonunda değişiklik gözlenmedi. Steatohepatitli hastaların ise önemli kısmında istatistiksel olarak anlamlı gerileme izlendi( P < 0.008). Histopatolojik düzelme, ne obez ne de hiperlipidemik olan olgularda daha belirgindi. Ancak hiçbir hastada normal histolojiye dönüş olmadı. Sonuç olarak, tedavi ile karaciğer transaminaz düzeylerinde ve fibrozisli olgular dışındaki hastaların çoğunun karaciğer histopatolojisinde düzelme izlenmiştir. Bu bulgular, ursodeoksikolik asitin nonalkolik steatohepatit tedavisinde etkili bir ajan olduğunu ortaya koymaktadır. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ursodeoxycholic Acid Treatment in Non-Alcoholic Steatohepatitis Non-Alcoholic Steatohepatitis (NASH) is a disease characterized by the elevation of serum transaminases, hepatic steatosis and inflammation. It may be sometimes associated with fibrosis and progress to cirrhosis. There hasn't yet been any certain treatment for NASH. In this study, we investigated the efficacy of Ursodeoxycholic Acid (UDCA); that is hepatocyto-protective and membrane stabilizing in the treatment of NASH. UDCA (250 mg t.i.d.) was given to 28 patients (4 female, 24 male) diagnosed NASH for 12 months without any diet. Histopathological and ultrasonographical findings belonging to the start and the end of the study, biochemical data obtained at the beginning and the third, the sixth, the ninth, the twelfth month were compared. There was a statistically important decrease in the levels of mean alanine and aspartat transaminases belonging to the third, the sixth, the ninth and the twelfth month comparing with those of the beginning. We also observed a decrease in the levels in the levels of gammaglutamyl transpeptidase, alkaline phosphatase and cholesterol while there was an increase in those of triglyceride. However, these differences weren't important statistically. An improvement in certain rate was observed ultrasonographically, but it wasn't important either. At the end of the treatment, we didn't see a difference histopathologically in cases who have had steatofibrosis before the treatment, whereas an important regression was found in patients with steatohepatitis (p < 0.008). Histopathologically improvement was more evident in cases who have neither obesity nor hyperlipidemia. But return to normal histology didn't occur in any patients. As a result, an improvement an improvement in most of the patients except those with fibrosis was observed by applying this treatment in the levels of liver transaminases and in the histopathological states. These findings reveal that ursodeoxycholic acid is an efficient agent in the treatment of non-alcoholic steatohepatitis. 32