Non-alkolik steatopatitli hastaların tedavisinde ursodeoksikolik asit ve n-asetil sisteinin etkinliği
Ursodeoxycholic acid and n-acetyl cysteine treatment in non-alcoholic patients treatment
- Tez No: 163663
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL BAHÇECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
1. ÖZET Non-alkolik steatohepatit (NASH) karaciğerde diffuz yağlı infiltrasyon, lobuler inflamasyon, balonlaşma dejenerasyonu ve /veya presinüzoidal fibrosis ve mallory cisimciği ile karakterizedir. NASH'in tedavisinde henüz ideal bir ilaç yoktur. Bu konuda yapılmış kısıtlı sayıda çalışmalar vardır. Biz bu çalışmada NASH'li hastaların tedavisinde ursodeoksikolik asitle (UDKA), N-asetil sisteinin (NAS) etkinliğini karşılaştırmayı planladık. Histopatolojik olarak NASH tanısı konulan, alanin aminotransferaz (ALT) ve aspartat aminotransferaz (AST) düzeyleri yüksek olan olgular çalışmaya alındı. Yaş, cinsiyet uyumlu 10 sağlıklı kişiden kontrol grubu oluşturuldu. NASH tanısı konulan 22 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba ursodeoksikolik asit günde 13-15 miligram/kilogram (mg/kg), ikinci gruba N-asetil sistein günde iki kez 600 mg olarak altı ay süreyle verildi. Hastalar 0, 1,3, 6. ayda değerlendirildi. 0, 3, 6. ayda aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), gamaglutamil transpeptidaz (GGT), alkalen fosfataz (ALP), proteinler, lipidler, interlökin 8 (İL 8), doku büyüme faktör beta (TGF P), tümör nekrozis faktör a (TNF a) düzeyleri analiz edildi. UDKA tedavi grubundaki hastalarımızın 6 ay sonraki değerlendirilmesinde VKİ ve serum lipidlerinde anlamlı bir değişme yoktu.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT URSODEOXYCHOLIC ACID AND N-ACETYL CYSTEINE TREATMENT IN NON-ALCOHOLIC PATIENTS TREATMENT Non-alcoholic steatohepatitis (NASH) is a liver disease characterized by diffuse fatty infiltration, lobular inflammation, ballooning degeneration and/or presinusoidal fibrosis and mallory bodies. There is no ideal drug for NASH treatment. Limited number of studies is present about this issue. The aim of the study was to compare the eficacy of ursodeoxycholic acid (UDCA) and N-Asetyle cysteine (NAC) treatment in NASH patients. Patients with elevated alanine aminotransferase (ALT) and aspartate aminotransferase (AST) levels and histologically proven NASH and 1 0 age and sex matched healthy individuals were enrolled the study. 22 NASH patients randomly divided into two groups. First group treated with 13-15 mg/kg/day doses of ursodeoxycholic acid and second group with N-acetyle cysteine 600 mg bid. daily. Patients were evaluated at the begining, 1st, 3rd, and 6th month. Serum aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), gamaglutamyl transpeptidase (GGT), alkalene phospatase (ALP), proteins, lipids, interleukine 8 (IL 8), tissue grovth factor (TGB P), tumor necrosis factor a (TNF a) levels were analysed at basal, 3rd, and 6th month. No significant difference found between the 6' month and basaline BMI and serum lipid levels in UDCA group.