İnternal hemoroidlerde plastik band ligasyonu, injeksiyon skleroterapisi ve infrared koagülasyon tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 99228
  2. Yazar: RECAİ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KARAEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Hemoroid, oldukça eski tarihlerden beri bilinmekte olan ve günümüzde de tüm dünyada sıklıkla görülen bir hastalıkdır. Hemoroidler, basitçe, hemoroidal pleksuslardaki bir yada daha fazla venin dilatasyonu olarak tanımlanabilir. İlk defa tanımlanmalanndan sonra, geçen yüzyıllar boyunca bir çok etiolojik faktör neden olarak ileri sürülmüştür. Her ne kadar hemoroidler küçük bir tıbbi problem olarak görülseler de, oldukça ciddi rahatsızlık ve komplikasyonlara neden olabilirler. Ağrı, kanama, protrüzyon, kaşıntı ve yanma hemoroidlerde görülen anorektal problemlerdir. Diyet ve lokal uygulamalara cevap vermeyen semptomatik hemoroidlerin tedavisinde bir çok method ileri sürülmüştür. Konservatif tedavi yöntemlerine dirençli internal hemoroidlerin tedavisinde ileri sürülen geleneksel metod, cerrahi ligasyon ve eksizyondur. Bu gün için etkinliği kanıtlanmış diğer tedavi yöntemleri; lastik band ligasyonu, injeksiyon skleroterapisi, infrared fotokoagülasyon, kriyoterapi, diatermi, internal sfinkterotomi ve anal kanalın manuel dilatasyonudur. Bu çalışmanın amacı lastik band ligasyonu, injeksiyon skleroterapisi ve infrared koagülasyon yöntemlerinin etkinliğini ve birbirlerine olan üstünlüklerini araştırmaktır. Ayaktan takip edilen toplam 75 hastaya band ligasyonu, injeksiyon skleroterapisi ve infrared koagülasyon tedavisi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan lastik band ligasyon tekniği Barron'un tanımladığı ligasyon tekniğidir. Skleroterapi, Gabriel tarafından tanımlandığı şekilde, hemoroidal dokunun üzerinde bulunan mukozaya, sklerozan madde olarak % l'lik polidokanol kullanılarak yapılmıştır, infrared koagülasyon ise skleroterapide tanımlanan mukozal alana infrared ışını uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Uygulanan bu teknikler, tedavi öncesi hastalar tarafından tanımlanan semptomları belirgin ölçüde geriletmiştir. Her üç tekniğin uygulanmasında da ciddi bir komplikasyonla karşılaşılmamış olup, az sayıda hastada tedavi sonunda minimal ağrı yakınması meydana gelmiştir. Biz bu çalışmamızda, cerrahi hemoroidektomiye alternatif olarak sunulan lastik band ligasyonu, injeksiyon skleroterapisi ve infrared koagülasyon tekniklerinin hemoroidlerin tedavisinde, etkili ve güvenilir yöntemler olduğunu ortaya koyduk. Sonuç olarak, lastik band ligasyonu, injeksiyon skleroterapisi ve infrared koagülasyon teknikleri birinci ve ikinci derecedeki internal hemoroidlerin tedavisinde eşit oranda etkilidirler. Hiç sedasyona gerek duyulmadan, poliklinik şartlarında, minimal komplikasyon la, çabuk ve etkili bir tedavi imkanı sağlarlar. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hemorrhoids are very common and wide-spread pathology and very ancient as well. Hemorrhoids are simply an abnormal dilatation of the veins in one or several of hemorrhoidal plexuses. Over the thousands of years since their recognition, innumerable etiological factors have been implicated. Although hemorrhoids are considered a minor medical problem, they may cause considerable discomfort and anxiety. Pain, bleeding, protrusion, soilage, itching and burning are anorectal complaints associated with hemorrhoidal disease. Many modes of therapy have been advocated for the treatment of symptomatic hemorrhoids unresponsive to diet or application of local preparations. The traditional method for treating internal hemorrhoids refractory to conservative treatment has been surgical ligation and excision. Other methods that have been described and proposed include rubber band ligation, injection sclerotherapy, infrared photocoagulation, cryotherapy, diatermy, internal sphincterotomy, manual dilatation of anus. The purpose of this study was to assess the results and effectiveness of the modalities of rubber band ligation, injection scleroterapy and infrared coagulation. Seventy five patients are treated as outpatients by band ligation, sclerotherapy and infrared coagulation. The technique of rubber band ligation was similar to that described by Barron. Sclerotherapy was administered just above the bulk of hemorrhoidal tissue using % 1 polidocanol as sclerozan agent using the technique described by Gabriel. The infrared probe was applied to the base of the hemorrhoid at the site normally used for injection. These methods effectively relieved symptoms. No serious complications were encountered in any of the treatment groups and significantly fewer patients experienced pain after treatment. In this study, we have presented nonsurgical alternatives for managing hemorrhoidal disease and confirmed that rubber band ligation, scleroterapy and infrared coagulation are safe and effective treatment modalities including minimal complication. In conclusion, rubber band ligation, injection sclerotherapy, infrared photocoagulation are satisfactory therapies for the treatment of first and second degree hemorrhoids. They can be performed quickly with little or no sedation and are attended by only a few minor complication on an outpatient basis. 46