Sosyal bilgiler eğitiminde geleneksel çocuk oyunlarının kullanımına ilişkin bir karma yöntem araştırması
A mixed-methods study on the use of traditional children's games in social studies education
  1. Tez No: 992275
  2. Yazar: ÖZGE DERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL PEHLİVAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bireye topluma uyumunu kolaylaştırmak için gerekli bilgi, beceri ve değerleri kazandırarak, onun etkin bir vatandaş olarak yetiştirilmesini temel amaç edinen sosyal bilgiler dersi oyunu her zaman bir yöntem olarak kullanmıştır. Oyun, bireyin sadece fiziksel ve duyuşsal becerilerini değil aynı zamanda sosyo-kültürel becerilerini de geliştirmektedir. Kültürel mirasın gelecek nesillere aktarımını bir görev edinen sosyal bilgiler dersi için geleneksel çocuk oyunları önemli bir araçtır. Bu araştırma, sosyal bilgiler dersinde geleneksel çocuk oyunlarının kullanımının, öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik algı, tutum ve motivasyonlarını nasıl şekillendirdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada, deneysel (müdahâle) karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Türkiye'nin Orta Anadolu bölgesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 23 sosyal bilgiler 5. sınıf öğrencisi ve o sınıfın sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmuştur. Veriler nitel ve nicel veri toplama yöntemleriyle toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; tutum ve motivasyon ölçekleri, yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler, video kayıtları, katılımcı günlükleri ve araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve NVivo paket programlarıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, tutum ve motivasyon ölçeklerinin ön test-son test uygulamalarında anlamlı bir farklılığın bulunmamasına rağmen bireysel görüşmelerde öğrencilerden çoğunluğunun sosyal bilgiler dersine karşı olumsuz bir düşünceye sahipken geleneksel çocuk oyunlarının kullanımı sonrasında sosyal bilgiler dersine karşı daha ılımlı bir düşünceye sahip olduklarını belirttikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social studies course has always used games as a method, with the fundamental aim of fostering an individual's effective citizenship by imparting the necessary knowledge, skills, and values to facilitate their adaptation to society. Games develop not only an individual's physical and sensory skills but also their socio-cultural skills. Traditional children's games are an important tool for social studies, which considers the transmission of cultural heritage to future generations a duty. This research aims to understand how the use of traditional children's games in social studies shapes students' perceptions, attitudes, and motivation toward social studies. A mixed experimental (intervention) method was used in the research. The participants in the study consisted of 23 fifth-grade social studies students attending a public middle school in Central Anatolia, Turkey, and the social studies teacher of that class. Data were collected using qualitative and quantitative data collection methods. The data collection tools used in the study included attitude and motivation scales, semi-structured individual interviews, video recordings, participant diaries, and researcher diaries. The data obtained were analyzed using SPSS and NVivo software packages. The results of the study showed that although there was no significant difference in the pre-test and post-test applications of the attitude and motivation scales, the majority of students in the individual interviews stated that they had a negative opinion about social studies lessons, but after the use of traditional children's games, they had a more moderate opinion about social studies lessons.