Husserl'in tümeller problemi
Husserls problem of universals
  1. Tez No: 992274
  2. Yazar: SELMA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİP TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma tümeller problemini hem klasik felsefi yaklaşımlar hem de Husserl'in fenomenolojik düşüncesi çerçevesinde ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, tümeller tartışmasının tarihsel arka planını ortaya koymak ve Husserl'in bu problem karşısındaki konumunu açıklığa kavuşturmaktır. Bu doğrultuda birinci bölümde realizm, konseptüalizm ve nominalizm yaklaşımlarını inceledim, her bir görüş klasik ve çağdaş biçimleriyle ele alarak, bu yaklaşımları savunan filozoflara değindim. İkinci bölümde ise Husserl'in tümeller problemine yaklaşımı, fenomenolojinin doğuşu ve anlam teorisi bağlamında değerlendirilmiştir. Husserl'in önceki filozoflara yönelttiği eleştiriler üzerinden, onun tümeli ne metafizik bir varlık ne de psikolojik bir içerik olarak kabul ettiği ortaya konulmuştur. Bu çalışma ayrıca, Husserl'in tümeller problemine getirdiği çözümün, geleneksel karşıtlıkları aşan özgün bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the problem of universals within the framework of classical philosophical approaches and Husserl's phenomenological thought. Its main objective is to present the historical background of the debate on universals and to clarify Husserl's position on this problem. In this context, the first chapter examines realism, conceptualism, and nominalism by discussing each view in both their classical and contemporary forms and by referring to philosophers who defend these approaches. The second chapter analyzes Husserl's approach to the problem of universals in connection with the emergence of phenomenology and his theory of meaning. Through an analysis of Husserl's critiques of earlier philosophers, it is shown that he accepts universals neither as metaphysical entities nor as psychological contents. The study also argues that Husserl's solution to the problem of universals offers an original approach that transcends traditional oppositions.