Fındık ve mısırın antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and antioxidant activities of corylus Avellana and Zea mays
- Tez No: 992299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Corylus avellana ve Zea mays bitkilerinin farklı kısımlarının aseton ve hekzan ekstraktlarının antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri incelendi. Disk difüzyon yöntemi ve MİK yöntemi kullanılarak her bir ekstraktın test bakterilerine karşı antibakteriyal aktivitesi incelendi. Ekstraktlar test bakterilerine karşı çok zayıf bir etkinlik sergilemiştir. Ekstraktların antioksidan aktivitesi DPPH radikali süpürme aktivitesi, toplam antioksidan kapasitesi, toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği, metal şelatlama aktivitesi ve Bakır (II) iyonları indirgeme antioksidan kapasitesi (KUPRAK) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar butillenmiş hidroksitoluen (BHT), rutin, gallik asit, kateşin, askorbik asit gibi sentetik antioksidanlarla karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği deneylerinde bulunan sonuçlarda da belirtildiği gibi toplam antioksidan kapasitesi deneyinde de aseton ekstraktlarında hekzan ekstraktlarına oranla daha yüksek aktivite görülmüştür. En yüksek DPPH radikali süpürme aktivitesi C. avellana dal aseton ekstraktında %92,26 olarak belirlenirken en düşük DPPH radikali süpürme aktivitesi Z. mays dal hekzan ekstraktında %4,83 olarak saptanmıştır. 1000 µg/mL konsantrasyonda ekstraktların ve EDTA'nın metal şelatlama aktivitesi C. avellana dal hekzan ekstraktı<Z. mays unu aseton ekstraktı<Z. mays dal hekzan ekstraktı<Z. mays dal aseton ekstraktı<C. avellana dal aseton ekstraktı<C. avellana çotanak hekzan ekstraktı<Z. mays yaprak aseton ekstraktı<C. avellana yaprak hekzan ekstraktı<Z. mays unu hekzan ekstraktı<C. avellana yaprak aseton ekstraktı<EDTA şeklinde artış göstermektedir. Ekstraktların konsantrasyonları arttıkça DPPH radikali süpürme aktiviteleri, metal şelatlama aktiviteleri ve KUPRAK aktiviteleri de artış göstermiştir. Ekstraktlarda yapılan testlerin tamamında antioksidan aktivite gözlemlendiğinden test edilen C. avellana ve Z. mays bitkilerinin doğal bir antioksidan kaynağı olabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial and antioxidant properties of acetone and hexane extracts of different parts of Corylus avellana and Zea mays were investigated. The antibacterial activity of one extract against the test bacteria was examined using the disk diffusion method and the MIC method. The extracts showed very weak activity against the test bacteria. The antioxidant activity of the extracts was determined using DPPH radical scavenging activity, total antioxidant capacity, total phenolic content, total flavonoid content, metal chelation activity and Copper (II) ion reducing antioxidant capacity (CUPRAC) methods. The obtained results were compared with synthetic antioxidants such as butylated hydroxytoluene (BHT), rutin, gallic acid, catechin, and ascorbic acid. According to the results obtained, as also indicated in the results of the total phenolic content and total flavonoid content experiments, acetone extracts showed higher activity compared to hexane extracts in the total antioxidant capacity experiment. The highest DPPH radical scavenging activity was determined in acetone extract of C. avellana branch as 92.26%, while the lowest DPPH radical scavenging activity was found in hexane extract of Z. mays branch as 4,83%. At 1000 µg/mL concentration, the metal chelation activity of the extracts and EDTA increase as follows: Hexane extract of C. avellana branch < Acetone extract of Z. mays flour < Hexane extract of Z. mays branch < Acetone extract of Z. mays branch < Acetone extract of C. avellana branch < Hexane extract of C. avellana husk< Acetone extract of Z. mays leaf < Hexane extract of C. avellana leaf < Hexane extract of Z. mays flour < Acetone extract of C. avellana leaf < EDTA. As the concentrations of the extracts increased, the DPPH radical scavenging activities, metal chelation activities, and CUPRAC activities also increased. Since antioxidant activity was observed in all tests performed on the extracts, it was concluded that the tested C. avellana and Z. mays plants could be a natural source of antioxidants.