Alternatif habercilik; YouTube kanallarında alternatif haber yayıncılığına bir içerik çözümlemesi
Alternative journalism; A content analysis of alternative news broadcasting on YouTube channels
- Tez No: 992297
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın ve Yayın Bilim Dalı
Özet
İnsanlık tarihi boyunca bireyler, yaşadıkları çevredeki gelişmelerden ve kendilerini etkileyebilecek olaylardan haberdar olma ihtiyacı duymuştur. Bu ihtiyaç, geçmişten farklı iletişim biçimleri aracılığıyla karşılanmış, günümüzde ise büyük ölçüde medya araçları üzerinden sağlanmaktadır. Ancak teknolojik gelişmelerin hız kazanması ve medya kurumlarının giderek tekelleşmesi, medyanın toplumu doğru ve tarafsız biçimde bilgilendirme işlevini zayıflatmıştır. Bu durum, bağımsız ve alternatif medya oluşumlarını bir gereklilik haline getirmiştir. Bu çalışma, dijital medya ortamında giderek yaygınlaşan alternatif habercilik pratiklerini, Türkiye'de YouTube platformunda yayın yapan bağımsız haber kanalları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 01–31 Mayıs 2024 tarihleri arasında yayınlanan video haber içerikleri içerik çözümlemesi ve söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma kapsamında seçilen beş farklı (Medyascope- Ruşen Çakır, Cüneyt Özdemir, Nevşin Mengü, Fatih Altaylı, Murat Yetkin) YouTube haber kanalının üretmiş olduğu içerikler, kodlama yöntemiyle analiz edilerek belirli temalar altında sınıflandırılmıştır. Bu temalar Toplumsal Meselelerin Temsili, Aktörlerin Temsili, Habercilik Dili ve Söylem Özellikleri, İçeriklerde Çerçeveleme ve Anlam İnşası Stratejileri, Görsel-İşitsel Materyal Kullanımı yer almaktadır. Bu bağlamda tez, yeni medya ortamında gelişen alternatif habercilik pratiklerinin yalnızca bir bilgi kaynağı olmanın ötesine geçerek, yurttaşların kamusal alana katılımını teşvik eden demokratik bir araç ortamı sunup sunmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, individuals have felt the need to be informed about developments in their surroundings and events that may affect them. This need has been met through different forms of communication in the past, and today it is largely fulfilled through media outlets. However, the rapid acceleration of technological developments and the increasing monopolization of media institutions have weakened the media's function of informing society in an accurate and impartial manner. This situation has made independent and alternative media formations a necessity. This study aims to examine alternative journalism practices that have become increasingly widespread in the digital media environment through independent news channels broadcasting on the YouTube platform in Türkiye. Within the scope of the research, video news content published between 01–31 May 2024 was analyzed using content analysis and discourse analysis methods. The content produced by five selected YouTube news channels (Medyascope – Ruşen Çakır, Cüneyt Özdemir, Nevşin Mengü, Fatih Altaylı, Murat Yetkin) was analyzed through a coding method and classified under specific themes. These themes include the Representation of Social Issues, Representation of Actors, Journalistic Language and Discourse Characteristics, Framing and Meaning-Making Strategies in Content, and the Use of Visual-Audio Materials. In this context, the thesis investigates whether alternative journalism practices developing in the new media environment go beyond being merely a source of information and provide a democratic media space that encourages citizens' participation in the public sphere.