BİLSEM müdürlerinin otonom öğrenme modelinin BİLSEMlerde uygulanmasına ilişkin görüş ve önerileri
BILSEM directors' opinions and recommendations regarding the implementation of the autonomous learning model in science and art centers
  1. Tez No: 992308
  2. Yazar: SEVGİ ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Otonom öğrenme, öğrencinin öğrenme sürecini planlama, yürütme ve değerlendirme aşamalarında aktif rol almasını, karar verme becerilerini geliştirmesini ve öğrenmeye içsel motivasyonla katılmasını esas alan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, özellikle özel yetenekli öğrenciler için bireysel ilgi, hız ve güçlü yönlerin dikkate alındığı esnek ve öğrenci merkezli eğitim ortamlarını gerektirir. Otonom öğrenmenin eğitim ortamlarında nasıl benimsendiği; öğretmen uygulamalarının yanı sıra, okul yöneticilerinin vizyonu, liderliği ve kurumsal kararlarıyla yakından ilişkilidir. BİLSEM müdürleri, program esnekliği, atölye yapıları, proje süreçleri, ölçme-değerlendirme anlayışı, öğretmen gelişimi ve veli iletişimi gibi alanlarda belirleyici bir rol üstlenmektedir. Bu çalışma, temel nitel araştırma deseniyle yürütülmüş; İstanbul'daki 11 BİLSEM müdürüyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Bulgular, otonom öğrenmenin tanımı, uygulanma biçimleri, öğretmen ve öğrenci rolleri, değerlendirme, kurum kültürü, programların etkisi, dijital araçlar, iş birliği, tutumlar ve karşılaşılan zorluklar gibi çok sayıda tema ve kategori altında analiz edilmiştir. Görüşmeler, müdürlerin bireysel farklılıklara saygılı, esnek ve öğrenci merkezli yapılar oluşturmaya yönelik adımlar attığını göstermektedir. Bu yönetsel anlayış, proje temelli öğrenmeyi, mentörlüğü, kişiselleştirilmiş hedefleri ve süreç odaklı değerlendirmeyi desteklemekte; öğrencilerin öz-düzenleme, sorumluluk alma ve üst düzey öğrenme becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamaktadır. Araştırma, otonom öğrenmenin BİLSEM'lerde kurumsal düzeyde güçlendirilmesine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Autonomous learning is an approach that emphasizes students' active involvement in planning, implementing, and evaluating their own learning processes, the development of decision-making skills, and participation in learning through intrinsic motivation. This approach requires flexible, student-centered educational environments that take individual interests, learning pace, and strengths into account, particularly for gifted students. The way autonomous learning is adopted in educational settings is closely related not only to teachers' practices but also to the vision, leadership, and institutional decisions of school administrators. BİLSEM principals play a decisive role in areas such as program flexibility, workshop structures, project processes, assessment practices, teacher professional development, and parent communication. This study was conducted using a basic qualitative research design, with data collected through semi-structured interviews with 11 BİLSEM principals in Istanbul. The findings were analyzed under numerous themes and categories, including the definition of autonomous learning, modes of implementation, teacher and student roles, assessment practices, institutional culture, the impact of programs, digital tools, collaboration, attitudes, and encountered challenges. The interviews indicate that principals take steps to establish flexible and student-centered structures that respect individual differences. This managerial approach supports project-based learning, mentoring, personalized goals, and process-oriented assessment, thereby contributing to the development of students' self-regulation, responsibility, and higher-order learning skills. The study aims to offer recommendations for strengthening autonomous learning at the institutional level in BİLSEMs.