21. yüzyıl tasarım stüdyosu eğitiminde eleştirel düşünme ve eleştiri ortamları: Çevrimiçi tasarım stüdyosu deneyimlerinin meta sentezi
Critical thinking and crit environments in 21st century design studio education: A meta-synthesis of online design studio experiences
- Tez No: 992309
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGE KANDEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, geleneksel tasarım stüdyosu eğitiminde var olan eleştiri ortamlarının (masa başı ve grup eleştirileri, ara incelemeler, final (jüri) değerlendirmeleri ve akran etkileşimleri) pandemi sürecinde yürütülen tasarım stüdyosu eğitimi deneyimlerini ele alan yayınlar üzerinden nasıl gerçekleştiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, sistematik inceleme yaklaşımı doğrultusunda yapılandırılmış ve nitel meta-sentez tekniğine dayandırılmıştır. Bu kapsamda Scopus ve Web of Science veri tabanlarında“covid”,“pandemi”ve“tasarım stüdyosu eğitimi”anahtar kelimeleriyle gerçekleştirilen tarama sonucunda ulaşılan 317 yayın, titiz bir filtreleme sürecinin ardından 41 yayına indirgenmiştir. Çalışma, mekân tasarımı odaklı tasarım stüdyosu eğitimleriyle sınırlandırılmış; kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı, mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım stüdyolarını kapsarken mühendislik, sanat eğitimi ve moda tasarımı gibi disiplinler kapsam dışında bırakılmıştır. Seçilen yayınlar Nvivo 14 yazılımı aracılığıyla nitel veri analizine tabi tutulmuş; pandemi sürecinde deneyimlenen eleştiri ortamları, kullanılan dijital araçlar, raporlanan olumlu deneyimler ve algılanan sınırlılıklar tümevarımsal bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Bulgular, çevrimiçi grup eleştirileri ile çevrimiçi final (jüri) değerlendirmelerinin pedagojik açıdan daha etkili olduğunu; çevrimiçi birebir eleştiriler ve çevrimiçi akran etkileşimlerinin ise görece sınırlı kaldığını göstermektedir. Bu doğrultuda, harmanlanmış bir tasarım stüdyosu modeli çerçevesinde grup eleştirileri ile final (jüri) değerlendirmelerinin çevrimiçi formatta yürütülmesinin pedagojik açıdan uygun ve sürdürülebilir bir seçenek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal how the crit environments present in traditional design studio education (desk crits, group crits, interim reviews, final (jury) evaluations, and peer interactions) were implemented during the design studio education experience conducted during the pandemic, based on relevant publications. The research was structured in line with a systematic review approach and based on a qualitative meta-synthesis technique. Within this scope, 317 publications found through a search using the keywords“covid”,“pandemic”and“design studio education”in the Scopus and Web of Science databases were reduced to 41 publications after a rigorous filtering process. The study is limited to design studio education focused on spatial design; it includes urban design, landscape architecture, architecture, interior architecture, and industrial design studios, while excluding disciplines such as engineering, art education, and fashion design. The selected publications were subjected to qualitative data analysis using Nvivo 14 software; the crit environments experienced during the pandemic, the digital tools used, the reported positive experiences, and the perceived limitations were analysed using an inductive approach. The findings show that online group crit and online final (jury) evaluations are pedagogically effective, whereas online one-to-one crits and online peer interactions remain comparatively weak. Accordingly, it is concluded that, within the framework of a blended design studio model, conducting group crits and final (jury) evaluations in an online format constitutes a pedagogically appropriate and sustainable option.