Acil servise başvuran pnömoni hastalarında laktat/hematokrit oranı ve CURB-65 skorunun prognozu öngörmedeki yeri
  1. Tez No: 992364
  2. Yazar: FATMA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUMUŞ, DOÇ. DR. SERTAÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Pnömoni hastaları acil servise sıklıkla ateş, pürülan balgamlı öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi semptomlarla başvururlar. Bu çalışmada acil serviste pnömoni tanısı alan bu hastaların laktat/hematokrit oranı ile konfüzyon, üre >7 mmol/L, solunum sayısı >30/dk, düşük sistolik (<90 mm Hg) veya diyastolik (≤60 mm Hg) kan basıncı ve ≥65 yaş (CURB-65) skoru karşılaştırılmıştır. Amaç, bu parametrelerin ve skorlamanın hastaların prognozu (taburculuk, yatış yapılan ünite) ve mortalitesi üzerindeki etkinliğini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma SUAM Acil Tıp Kliniğinde 10/2024 – 10/2025 tarihleri arasından etik kurul onayı alındıktan sonra yapıldı. Çalışmamız prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmamıza acil serviste pnömoni tanısı alan 18 yaş üstü hasta dahil edildi. Toplam 316 hasta çalışmaya alınmış olup, bu hastaların acil servise başvurusu anındaki vital değerleri, ek hastalıkları, yaş, cinsiyet gibi verileri sisteme kaydedildi. Bu hastaların alınan kan tetkiklerinden laktat, hematokrit, üre gibi değerlerine hastane bilgi sistemi aracılığıyla ulaşıldı. Laktat/hematokrit oranı (LHR) ve CURB-65 skoru kaydedildi. Bu iki parametrenin sonuçları ile hastaların klinik sonlanımı arasındaki ilişki, birbirleriyle aralarındaki ilişki ve kısa dönem mortalite (ilk 30 gün içinde mortalite) araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 146 kadın (%46.2), 170 erkek (%53.8) toplam 316 hasta dahil edildi. Hastaların ortanca yaşı ise 72 yıl idi. CURB-65 skorlamasına göre 156'sı (%49.4) düşük riskli, 93'ü (%29.4) orta riskli ve 67'si (%21.2) yüksek riskli grubu oluşturdu. CURB-65 risk skoru düşük olan hastaların (%82.3) çoğu acilden taburcu edilirken orta ve yüksek riskli hastalar daha çok servis veya yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatırıldı (%83,5). Laktat/hematokrit oranının taburcu olanlarda ortanca değeri 0.05, hastaneye yatanlarda 0.07'idi. Hastaların 39'u (%12.3) ex oldu. Mortal seyreden hastaların %25.6 orta riskli, %74.4'ü yüksek riskli gruptaydı. Prognoz tahminleri için LHR ve CURB-65 skorunun ROC analizi sonucunda eğri altında kalan alan (EAA) sırasıyla 0.697, 0.888; cutt-off değerleri sırasıyla 0.055, 2; duyarlılıkları sırasıyla; %63.3, %82.3 özgüllükleri sırasıyla %62.7, %83.5 bulundu. Mortaliteyi öngörmede ROC analizi ise eğri altında kalan alanlar sırasıyla 0.750, 0.889; cutt-off değerleri sırasıyla 0.066, 3; duyarlılıkları sırasıyla; %69.2, %86.3 özgüllükleri ise; %69, %74.4'idi. Sonuç: Acil serviste pnömoni tanısı alan hastalarda laktat/hematokrit değeri ve CURB-65 skorunun prognoz ve mortalite tahmini açısından anlamlı sonuç göstermektedir. LHR değerinin artması YBÜ yatışlarında bağımsız risk faktörü olarak bulundu. Ancak CURB-65 skoru daha anlamlı bulundu. LHR değeri ve CURB-65 skoru arasında orta düzeyde bir korelasyon bulundu. Bu iki skorda artış mortalite de artış ile doğru orantılı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with pneumonia frequently present to the emergency department with symptoms such as fever, cough with purulent sputum, shortness of breath, and chest pain. In this study, the lactate/hematocrit ratio of patients diagnosed with pneumonia in the emergency department was compared with the CURB-65 score, which includes confusion, urea >7 mmol/L, respiratory rate >30/min, low systolic (<90 mmHg) or diastolic (≤60 mmHg) blood pressure, and age ≥65 years. The aim is to examine the effectiveness of these parameters and scoring systems on patient prognosis (discharge, the unit to which the patient is admitted) and mortality. Materials and Methods: Our study was conducted in the Emergency Medicine Clinic of SBÜ Ankara Training and Research Hospital SUAM between 10/2024 and 10/2025 after obtaining ethics committee approval. This is a prospective, observational study. Patients over the age of 18 who were diagnosed with pneumonia in the emergency department were included. A total of 316 patients were enrolled in the study, and their vital signs at presentation to the emergency department, comorbidities, age, sex, and similar data were recorded in the system. Laboratory values such as lactate, hematocrit, and urea obtained from blood tests were accessed through the hospital information system. The lactate/hematocrit ratio (LHR) and CURB-65 scores were recorded. The relationship between these two parameters and the clinical outcomes of the patients, their relationship with each other, and short-term mortality (mortality within the first 30 days) were investigated. Results: A total of 316 patients—146 women (46.2%) and 170 men (53.8%)—were included in the study. The median age of the patients was 72 years. According to the CURB-65 scoring system, 156 patients (49.4%) were in the low-risk group, 93 (29.4%) in the moderate-risk group, and 67 (21.2%) in the high-risk group. While most low-risk patients (82.3%) were discharged from the emergency department, moderate-and high-risk patients were more often admitted to the ward or intensive care unit (ICU) (83.5%). The median lactate/hematocrit ratio (LHR) was 0.05 in discharged patients and 0.07 in hospitalized patients. A total of 39 patients (12.3%) died. Among the patients who died, 25.6% were in the moderate-risk group and 74.4% were in the high-risk group. In predicting prognosis, ROC analysis for LHR and CURB-65 yielded areas under the curve (AUC) of 0.697 and 0.888, respectively; cut-off values were 0.055 and 2; sensitivities were 63.3% and 82.3%; and specificities were 62.7% and 83.5%, respectively. For mortality prediction, ROC analysis showed AUC values of 0.750 and 0.889, respectively; cut-off values of 0.066 and 3; sensitivities of 69.2% and 86.3%; and specificities of 69% and 74.4%, respectively. Conclusion: In patients diagnosed with pneumonia in the emergency department, the CURB-65 score and the lactate/hematocrit ratio demonstrated significant results in predicting prognosis and mortality. However, the CURB-65 score was found to be more meaningful. A moderate correlation was identified between the CURB-65 score and the LHR. Increases in both scores were found to be directly proportional to increased mortality.