Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin yükseköğrenim hakkındaki algıları
International students' perceptions of higher education in Turkey
  1. Tez No: 992373
  2. Yazar: FIRAT SEMİH AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin yükseköğrenim deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel odağı, öğrencilerin bilgiye erişim süreci, eğitimden duydukları memnuniyet, kültürel uyum pratikleri ve yükseköğrenim yaşamındaki eşitlik algılarıdır. Türkiye'de uluslararası öğrenci sayısının artmasına karşı, bu öğrencilerin hem akademik hem sosyal yaşamdaki çok boyutlu deneyimlerine ilişkin nitel veriye dayalı çalışmaların sınırlı olması bu araştırmayı önemli kılmaktadır. Özellikle dil engeli, kültürel uyum, ekonomik koşullar ve yapısal eşitsizliklerin öğrenci deneyimini nasıl şekillendirdiğini anlamak; üniversitelerin uluslararasılaşma politikalarıyla uyumlu kapsayıcı uygulamalar geliştirebilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Araştırma, İstanbul'da öğrenim gören 30 uluslararası öğrenciyle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Veriler MAXQDA yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin Türkiye'deki yükseköğrenim ortamına ilişkin hem olumlu hem de eleştirel tutumlara sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü sosyal ilişkiler, kültürel çeşitlilik ve akademik ortamı zenginleştirici unsurlar olarak tanımlarken; bir kısmı dil yetersizliği, ekonomik zorluklar, yapısal eşitsizlikler ve ayrımcılığın uyum süreçlerini olumsuz etkilediğini belirtmiştir. Özellikle dil engeli hem akademik başarı hem sosyal uyum açısından merkezi bir belirleyici olarak öne çıkmıştır. Elde edilen bulgular, üniversitelerin çokkültürlü yapılarının güçlendirilmesi, farklı kimlik ve kültürleri kapsayıcı politika ve destek mekanizmalarının yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, uluslararası öğrencilerin yalnızca eğitim alan bireyler değil, üniversitelerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına katkıda bulunan özne konumunda değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'nin uluslararasılaşma politikalarının sürdürülebilirliği için niteliksel iyileştirmelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the higher education experiences of international students in Türkiye. The main focus of the study is on students' access to information, satisfaction with education, cultural adaptation practices, and perceptions of equity within the higher education environment. Although the number of international students in Türkiye has increased significantly, qualitative research exploring their multidimensional academic and social experiences remains limited. Understanding how language barriers, cultural adaptation, economic conditions, and structural inequalities shape student experiences is critical for developing inclusive policies consistent with universities' internationalization agendas. The study is based on semi-structured, in-depth interviews conducted with 30 international students studying in Istanbul. The data were analyzed through thematic analysis using MAXQDA software. The findings indicate that students hold both positive and critical views of the higher education environment in Türkiye. While many participants described social relations, cultural diversity, and the academic atmosphere as enriching, others reported challenges related to language proficiency, economic difficulties, structural inequalities, and discrimination that hindered their adjustment processes. Language barriers, in particular, emerged as a central determinant affecting both academic performance and social integration. The findings highlight the need to strengthen the multicultural character of universities and expand support mechanisms and policies that include diverse identities, languages, and cultures. The study emphasizes that international students should not be regarded merely as recipients of education but as active contributors to the social, cultural, and economic dynamics of universities. In this regard, the research concludes that qualitative improvements are necessary to ensure the sustainability of Türkiye's internationalization policies.