Dede Korkut anlatılarında mücadele
The concept of struggle in the Dede Korkut narratives
  1. Tez No: 992374
  2. Yazar: FAHRİYE TAŞDELEN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (folklor) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Dede Korkut anlatılarında mücadele kavramının nasıl işlendiğini incelemektedir. Destandan halk hikayesine geçişin en önemli ürünlerinden olan Dede Korkut Kitabı, Türk kültürünün değerlerini, toplumsal düzenini ve yaşam biçimini yansıtan bir kaynaktır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, Dede Korkut anlatılarında yer alan mücadele temalarını belirlemek, sınıflandırmak ve değerlendirmektedir. Çalışmada metin merkezli bir yaklaşım benimsenmekle birlikte mücadele olgusunun yorumlanmasında kültürel bağlamdan da faydalanılmıştır. Dresden, Vatikan ve Türkmensahra nüshalarının temel alındığı bu çalışmada, mücadele olgusu beş başlık altında ele alınmıştır. Bunlar; birey merkezli mücadele, bireyler arası mücadele, bireyin toplum normları ile mücadelesi, bireyin doğaüstü varlıklarla mücadelesi ve toplumlar arası mücadeledir. Elde edilen bulgular, mücadele kavramının anlatılarda yalnızca çatışma merkezli bir durum olmadığını, kimlik kazanma ve olgunlaşma sürecinin temel bir parçası olduğunu göstermektedir. Anlatılarda yer alan kahramanların ad alma, statü kazanma ve toplumsal kabul görme süreçlerinin mücadele üzerinden gerçekleştiği dikkat çekmektedir. Toplumlar arası mücadeleler ise Oğuz toplumunun birlik duygusunu ve kültürel sürekliliğini pekiştiren bir işlev taşımaktadır. Dolayısıyla Dede Korkut anlatılarında mücadele olgusu hem bireysel hem de toplumsal düzlemde anlam kazanan çok boyutlu bir süreci temsil etmekte ve metinlerin düşünsel yapısını kavramada önemli bir anahtar niteliğinde konumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the concept of struggle is articulated in the narratives of Dede Korkut. As one of the most significant products of the transition from epic tradition to folk narrative, The Book of Dede Korkut constitutes a fundamental source that reflects the values, social order, and way of life of Turkish culture. Within this framework, the aim of the study is to identify, classify, and evaluate the themes of struggle present in the Dede Korkut narratives. Although a text-centered approach is adopted, the interpretation of the phenomenon of struggle also draws upon its cultural context. Based on the Dresden, Vatican, and Turkmensahra manuscripts, the study addresses the phenomenon of struggle under five main categories: individual-centered struggle, interpersonal struggle, the individual's struggle with social norms, the individual's struggle with supernatural beings, and intersocietal struggle. The findings indicate that the concept of struggle in the narratives is not merely conflict-centered but constitutes a fundamental component of the processes of identity formation and maturation. It is noteworthy that the heroes' acquisition of names, attainment of status, and achievement of social recognition are realized through struggle. Inter-societal struggles, on the other hand, function to reinforce the sense of unity and cultural continuity of Oghuz society. Consequently, in the Dede Korkut narratives, the phenomenon of struggle represents a multidimensional process that gains meaning on both individual and social levels and serves as a key element in comprehending the intellectual structure of the texts.