Deprem sonrası saha çalışmalarında çocuk hakları krizi: Hatay örneklemi
Children's rights crisis in post-earthquake fieldwork: The Hatay case study
  1. Tez No: 992377
  2. Yazar: BÜŞRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGEN ÖZÜAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye'nin en yıkıcı afetlerinden biri olmuş, Hatay ise başta çocuklar açısından en ağır etkilenen şehirlerden biri olarak öne çıkmıştır. Deprem sonrası çok sayıda çocuk eğitim, sağlık, barınma, güvenlik ve psikososyal destek hizmet haklarından mahrum bırakılmıştır, bırakılmaya da devam edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Hatay'da çocukların yaşadığı hak ihlallerini ulusal (Anayasa, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu, Milli Eğitim Temel Kanunu, Türkiye Çocuk Hakları Strateji Belgesi 2023–2028) ve uluslararası (BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Sendai Çerçevesi) belgeler çerçevesinde incelemektir. Araştırmada tespit edilen temel sorun alanları; eğitimde süreklilik ve eşitlik eksikliği, sağlık ve psikososyal destek hizmetlerinin yetersizliği, özel önlemlerle desteklenmesi gereken çocuklara yönelik deneyim /denetim ve koordinasyon sorunları, çocukların afet yönetimi ve yeniden yapılanma süreçlerine katılımının sağlanmaması ve risk azaltma önlemlerinin yetersizliğidir. Çalışma, İoanna Kuçuradi'nin insan onuru yaklaşımını merkeze alarak çocuk haklarının yalnızca hukuki değil, etik boyutuyla da korunması gerektiğini vurgular. Sonuç olarak, bu çalışmanın niyeti Türkiye'nin afet sonrası çocuk politikalarındaki açmazları görünür kılmakta ve ulusal-uluslararası düzeyde daha kapsayıcı, hak temelli politikaların geliştirilmesi için somut öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, were among the most devastating disasters in Türkiye's history, with Hatay standing out as one of the most severely affected cities, particularly with regard to children. Following the earthquake, numerous children were, and continue to be, deprived of their rights to education, healthcare, housing, security, and psychosocial support services. The aim of this study is to examine the violations of children's rights experienced in Hatay within the framework of national (the Constitution, Law No. 5395 on Child Protection, the Basic Law on National Education, and the Türkiye Child Rights Strategy Document 2023–2028) and international (the United Nations Convention on the Rights of the Child and the Sendai Framework) documents. The main problem areas identified in the research include the lack of continuity and equality in education, the inadequacy of health and psychosocial support services, problems related to experience, supervision, and coordination concerning children who require special protection measures, the failure to ensure children's participation in disaster management and reconstruction processes, and insufficient risk reduction measures. Centering on Ioanna Kuçuradi's human dignity approach, this study emphasizes that the protection of children's rights should not be limited to a legal perspective but should also encompass an ethical dimension. In conclusion, this study aims to highlight the shortcomings in Türkiye's post-disaster child policies and to offer concrete recommendations for the development of more inclusive, rights-based policies at both national and international levels.