Kahramanmaraş sivil mimari yapılarında 6 Şubat 2023 depremleri öncesi ve sonrası değerlendirmesi
Assessment of civil architectural structures in kahramanmaraş before and after the earthquakes of February 6, 2023
- Tez No: 981872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremleri sonrasında, kentsel sit alanı içinde yer alan geleneksel sivil mimari yapıların fiziksel durumlarındaki değişimi belgelemek ve analiz etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında, afet öncesinde alanda var olan sokak ve mahalle dokusunun morfolojik ve sosyal özellikleri değerlendirilmiş; geleneksel konutlara ait plan tipolojileri, cephe düzenlemeleri, yapı malzemeleri ve inşa teknikleri gibi özgün mimari unsurlar ortaya konmuştur. Deprem sonrası gerçekleştirilen kapsamlı saha çalışmalarında, yapıların hasar durumları sınıflandırılmış (tam yıkım, ağır hasar, yıkım kararı gibi) ve bu hasarın sokak ve mahalle ölçeğinde yarattığı mekânsal dönüşüm detaylı biçimde analiz edilmiştir. Uydu görüntüleri, belgeleme formları ve fotoğraf karşılaştırmaları aracılığıyla yapılan doluluk-boşluk analizleri, kentsel dokudaki kopuşları ve süreklilik kaybını mekânsal olarak ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda, deprem sonrası müdahalelerin geleneksel konut dokusu üzerindeki etkileri belirginleşmiş; fiziksel yıkımın yanı sıra sosyal yaşam alanlarının da ortadan kalktığı, yerleşim bütünlüğünün bozulduğu ve alanın önemli ölçüde terk edildiği gözlemlenmiştir. Bu bağlamda tez, afet sonrası dönem için hem mimari belgeleme açısından özgün bir kaynak oluşturmayı, hem de kültürel mirasın korunmasına yönelik sürdürülebilir planlama yaklaşımlarına katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to document and analyze the changes in the physical condition of traditional civil architectural structures located within the urban conservation area of Kahramanmaraş, following the earthquakes that occurred on February 6, 2023. Within the scope of the study, the morphological and social characteristics of the street and neighborhood fabric that existed in the area prior to the disaster were evaluated; distinctive architectural features such as plan typologies, façade arrangements, construction materials, and building techniques of traditional houses were identified. In the post-earthquake fieldwork, the damage levels of the buildings (total collapse, severe damage, demolition orders, etc.) were classified, and the spatial transformation caused by these damages at both the street and neighborhood scales was thoroughly analyzed. Through satellite imagery, documentation forms, and photographic comparisons, void-solid analyses revealed disruptions in the urban fabric and the loss of spatial continuity. The findings of the study indicate that post-earthquake interventions had significant impacts on the traditional residential fabric; not only was the physical structure destroyed, but social spaces were also lost, leading to the fragmentation of the settlement and widespread abandonment of the area. In this context, the thesis aims to provide an original source for architectural documentation in the aftermath of disaster, while also contributing to sustainable planning approaches for the preservation of cultural heritage.