1. kademe özel eğitim sınıflarında okutulan matematik ders kitabının incelenmesi
Investigation of the mathematics textbook used in primary special education
  1. Tez No: 992383
  2. Yazar: KÜBRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1. kademe özel eğitim sınıflarına dağıtılan Matematik ders kitabının, bu sınıflarda görev yapan özel eğitim öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak incelenmesidir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenen 32 özel eğitim öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin genel olarak ders kitabını“çok az/neredeyse hiç”sıklığında kullandığı, kitabın ana öğretim materyali olmaktan ziyade içerik takibi yapmak için kullanılan bir rehber olarak görüldüğü belirlenmiştir. Ders kitabının içeriği hafif düzey zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için kısmen uygun bulunmakla birlikte; orta-ağır düzey zihinsel yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu olan öğrenciler için soyut, karmaşık ve bilişsel seviyenin üzerinde bulunmuştur. Kitabın güçlü yönleri arasında görsellerin dikkat çekiciliği ve planlamayı kolaylaştırdığı görüşü öne çıkarken; en sınırlı yönü olarak etkinlik sayısının yetersizliği, somuttan soyuta ilkesine uyulmaması ve bireyselleştirmeye imkân tanımaması görüşleri bildirilmiştir. Bu sınırlılıklar nedeniyle öğretmenlerin yardımcı kaynak kullanımını öğretimi sürdürebilmek adına bir zorunluluk olarak gördükleri, bu durumun öğretmen üzerinde ciddi bir materyal hazırlama ve uyarlama yükü oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmanın sonuçları, yılsonunda Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) hedeflerine ulaşma oranının yüksek olduğunu gösterse de; bu başarının ders kitabının niteliğinden değil, öğretmenlerin yaptığı yoğun uyarlamalar, gerçekçi hedef belirleme ve materyal desteğinden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, akademik başarı sağlanmasına rağmen aile desteğinin eksikliği ve evde tekrar yapılmaması nedeniyle edinilen becerilerin kalıcılığında ve genellenmesinde sorunlar yaşandığı tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda; tek tip kitap yerine öğrenci düzeyine uygun modüler fasiküllerin ve dijital destekli materyallerin geliştirilmesi, sınıflara somut eğitim araçları desteğinin sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the Mathematics textbook distributed by the Ministry of National Education to first-level special education classes based on the opinions of special education teachers working in these classes. A case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group consisted of 32 special education teachers selected through criterion sampling, one of the purposive sampling methods. Data were collected using a structured interview form prepared in line with expert opinions and analyzed using content analysis techniques. According to the research findings, it was determined that teachers generally used the textbook“very rarely/almost never”and that the book was seen as a guide for content tracking rather than as the main teaching material. While the content of the textbook was found to be partially suitable for students with mild intellectual disabilities, it was found to be abstract, complex, and above the cognitive level for students with moderate to severe intellectual disabilities and autism spectrum disorder. The strengths of the book are the eye-catching visuals and the fact that they facilitate planning; its limitations are identified as the insufficient number of activities, failure to adhere to the principle of moving from concrete to abstract, and lack of opportunity for individualization. Due to these limitations, it was concluded that teachers view the use of supplementary resources as a necessity to sustain teaching, and that this creates a significant burden on teachers in terms of material preparation and adaptation. Furthermore, although the results of the study show a high rate of achievement of Individualized Education Program (IEP) goals at the end of the year, this success stems not from the quality of the textbook, but from the intensive adaptations made by teachers, realistic goal setting, and material support. However, despite academic success, it was found that there were problems with the retention and generalization of the skills acquired due to a lack of family support and a failure to repeat the material at home. In light of these findings, it was recommended that modular booklets appropriate for the student level and digitally supported materials be developed instead of a single textbook, and that concrete educational tools be provided to classrooms.