Matematik dersinde dijital oyun tabanlı etkinliklerin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi
The effect of digital game-based activities in mathematics lessons on the academic achievement and attitudes towards mathematics of 6th grade middle school students
  1. Tez No: 992382
  2. Yazar: MELİHA MERVE ÜRÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSAL BİLGİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6.sınıf matematik müfredatında yer alan cebir öğrenme alanına ait cebirsel ifadeler konusunun öğretiminde dijital oyun tabanlı etkinliklerin kullanımının öğrencilerin başarıları ve matematik tutumlarına olan etkisini incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, Kastamonu ili Merkez ilçesinde bir devlet okulundaki aynı seviyede iki farklı sınıfta öğrenim gören 61 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma boyunca, öğretim sürecine deney grubuna dijital oyun tabanlı etkinlikler kullanılarak, kontrol grubuna ise mevcut müfredat ve ders kitabına dayalı etkinliklerle öğretime devam edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Cebirsel İfadeler Başarı Testi ve Matematik Tutum Ölçeği, ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulamadan yaklaşık altı hafta sonra aynı testler kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda dijital oyun tabanlı etkinliklerle yapılan öğretimin, deney grubu öğrencilerinin başarısını arttırdığı ve kalıcılık anlamında da etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Matematik Tutum Ölçeği verileri eşleştirilmiş örneklem t-testi ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgulara göre, deney grubuna ait korku ve güven alt boyutunda istatistiksel olarak bir fark oluşmuş, diğer alt boyutlarda ve kontrol grubunun tüm alt boyutlarında fark bulunmamıştır. Ayrıca, dijital oyun tabanlı etkinliklerin kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin derse aktif katılım sağladıkları ve derse yönelik motivasyonlarının olumlu olarak etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of using digital game-based activities in the teaching of algebra, a topic within the algebra learning domain of the 6th-grade mathematics curriculum, on students' achievement and attitudes towards mathematics. The study was conducted using a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, a quantitative research method. The research sample consisted of 61 sixth-grade students studying in two different classes of the same level at a public school in the central district of Kastamonu province during the second semester of the 2024-2025 academic year. Throughout the study, the experimental group was taught using digital game-based activities, while the control group was taught using activities based on the existing curriculum and textbook. The Algebraic Expressions Achievement Test and the Mathematics Attitude Scale were administered as pretests and posttests as data collection tools. Approximately six weeks after the application, the same tests were administered as a retention test. The quantitative data obtained from the study were analyzed using SPSS software. The study concluded that teaching with digital game-based activities increased the achievement of the experimental group students and was also effective in terms of retention. Data from the Mathematics Attitude Scale were analyzed using a paired-samples t-test. Findings indicated a statistically significant difference in the fear and confidence subscales of the experimental group, but no differences were found in the other subscales or in any of the control group's subscales. Furthermore, it was observed that students in the experimental group, who used digital game-based activities, actively participated in the lesson and their motivation was positively affected