Sinyal işleme ve derin öğrenme yöntemleri ile EKG sinyallerinin sınıflandırılması
Classification of ECG signals using signal processing and deep learning methods
  1. Tez No: 992399
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜRALP SAVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Elektrokardiyagram (EKG) sinyallerinin sınıflandırılmasında sinyal işleme ve derin öğrenme yöntemlerinin bir arada kullanıldığı hibrit bir yaklaşım geliştirilmiştir. Ampirik Mod Ayrıştırma (Empirical Mode Decomposition, EMD) yöntemiyle EKG sinyalleri bileşenlerine ayrılmış ve bu bileşenler, derin öğrenme tabanlı Evrişimsel Sinir Ağı (Convolutional Neural Network, CNN) ve Uzun Kısa Süreli Bellek (Long Short-Term Memory LSTM) modellerine girdi olarak uygulanmıştır. Çalışmanın temel amacı, EKG sinyallerinin karmaşık yapısını oluşturan İçsel Mod Fonksiyonlarının (Internal Mode Functions, IMF) hem uzamsal hem de zamansal özelliklerini daha etkin biçimde öğrenmek ve bu iki modelin performansını karşılaştırmaktır. Elde edilen bulgulara göre, her iki model de yüksek sınıflandırma başarısı göstermiştir. LSTM modeli, zaman bağımlı örüntüleri öğrenme yeteneği sayesinde IMF3 ve IMF4 kombinasyonlarında %98'in üzerinde doğruluk ve 0.99'un üzerinde AUC değeri elde etmiştir. CNN modeli ise sinyallerin uzamsal özelliklerini kısa sürede öğrenmiş ve %97'nin üzerinde doğruluk oranına ulaşmıştır. LSTM modeli daha uzun eğitim süresi gerektirse de daha kararlı bir öğrenme eğrisi sergilerken, CNN modeli hesaplama açısından daha verimli çalışmıştır. Sonuç olarak, EMD ile ayrıştırılmış EKG sinyallerinde CNN ve LSTM modellerinin her ikisi de yüksek performans göstermiş, EMD tabanlı derin öğrenme yaklaşımlarının EKG sinyallerinin normal–anormal ayrımında etkili bir çözüm sunduğu ortaya konulmuştur. Bu yönüyle çalışma, biyomedikal sinyal analizinde hibrit derin öğrenme modellerinin kullanılabilirliğini destekleyen önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a hybrid approach combining signal processing and deep learning techniques was developed for the classification of ECG signals. The Empirical Mode Decomposition (EMD) method was employed to decompose ECG signals into intrinsic mode functions (IMF), which were then utilized as inputs for deep learningbased Convolutional Neural Network (CNN) and Long Short-Term Memory (LSTM) models. The primary objective of the study was to effectively learn both spatial and temporal features of the decomposed ECG components and to compare the classification performances of the two models. According to the obtained results, both models achieved high classification accuracy. The LSTM model, owing to its capability of capturing temporal dependencies, achieved accuracy rates above 98% and AUC values exceeding 0.99 in IMF3 and IMF4 combinations. The CNN model successfully learned spatial features of the signals, reaching accuracy rates above 97%. Although the LSTM model required longer training time, it exhibited a more stable learning curve, whereas the CNN model demonstrated higher computational efficiency. Consequently, both CNN and LSTM models achieved strong performance on EMD-decomposed ECG signals, confirming that EMD-based deep learning methods provide an effective solution for distinguishing normal and abnormal ECG patterns. This study demonstrates that hybrid deep learning architectures can serve as a powerful and reliable tool in biomedical signal analysis.