Normal parameters of the movement system impairment tests in subjects who do not have low back pain: A feasibility study
Bel ağrısı olmayan bireylerde hareket sistemi bozukluğu testlerinin normal parametreleri: Fizibilite çalışması
  1. Tez No: 992398
  2. Yazar: ÖMER ELMA
  3. Danışmanlar: UZMAN CATHERİNE MOORE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Unıversıty Of Nottıngham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Giris: Bel ağrısı olan hastaları daha homojen gruplara ayırmak için çeşitli sınıflandırma sistemleri tanımlanmıştır. Hareket sistemi bozukluğu yaklaşımı (Movement System Impairment, MSI) bu yöntemlerden biridir. MSI yaklaşımına göre hastalar, değerlendiricinin öznel gözlemsel yargılarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu nedenle, pratikte muayene test öğelerinin doğruluğunu artırmak için daha objektif ve kolay uygulanabilir değerlendirme yöntemlerine ihtiyaç vardır. Amaç: Bel ağrısı olmayan sağlıklı bireylerde hareket sistemi bozukluğu testlerinin normal parametrelerini araştırmak. Yöntemler: 20 katılımcı standartlaştırılmış muayeneye katıldı. 15 hareket test öğesinden elde edilen sonuçlar, normal hareket parametrelerinin ortalama, standart sapma ve aralık değerlerini incelemek amacıyla SPSS 12.0 kullanılarak analiz edildi. Ölçüm araçları olarak inklinometre, esnek cetvel, gonyometre ve basınç biyofeedback cihazı kullanıldı. Bulgular: 15 test öğesi için, 20 katılımcı üzerinde (8 erkek/12 kadın) toplam 43 ölçüm incelendi. Değerlendirme süresi 24–38 dakika arasında değişti (Ortalama: 30 dakika). Ayakta yan eğilme ve dört ayak pozisyonunda kol kaldırma dışında, diğer 13 hareket testinin uygulanabilir olduğu ve normal parametrelerin kaydedildiği görüldü. Sonuç: Çoğu test, uygulayıcıların tamamlaması ve veri toplaması açısından uygulanabilir bulundu. Zaman aralığı kabul edilebilirdi. Ancak bazı testler, özellikle ayakta yan eğilme ve dört ayak pozisyonunda kol kaldırma testleri uygulanabilir bulunmadı. Çünkü esnek cetvel ile yapılan değerlendirme ve toplanan verilerin analiz yöntemi tutarsızlık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Various classification systems have been identified to classify patients with low back pain into more homogenous groups. The Movement system impairment approach is one of these methods. According to the MSI approach patients are classified according to subjective observational judgements of the examiner. Therefore, more objective and easily practicable methods of judgement are needed to improve the precision of the examination test items in practice. Objectives: To investigate the normal parameters of the movement impairment system tests in healthy subjects who do not have low back pain. Methods: 20 subjects participated in the standardised examination. Results from 15 movement test items were analysed by using SPSS 12.0 to explore the mean, standard deviation and range of normal movement parameters. An inclinometer, flexible ruler, goniometer and pressure biofeedback were used as measurement tools. Results: For 15 test items, 43 measurements were examined on 20 subjects (8 male/ 12 female). Duration of the assessment in minutes ranged between 24-38 minutes (Mean; 30 minutes). Except from side bending in standing position and arm lifting in quadruped position, the other 13 movement tests were feasible to apply and normal parameters were recorded. vi Conclusion: Most tests were found feasible for a practitioner to complete and collect some data. The time frame was acceptable. However, some tests, especially side bending in standing position and arm lifting in quadruped position were not feasible to use. Because, assessment with flexible ruler and the method of analysing the collected data showed inconsistency.