Sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital materyal kullanma özyeterlilik düzeylerinin incelenmesi (Sivas ili örneği)
Examination of social sciences teachers' self-efficacy levels regarding the use of digital materials (Sivas province example)
  1. Tez No: 992402
  2. Yazar: EMRE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÜNAL İBRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde eğitim ortamlarında dijital materyal kullanımının artması, öğretmenlerin bu alandaki yeterliklerini daha önemli hâle getirmiştir. Bu doğrultuda çalışma, öğretmenlerin dijital içerik geliştirme süreçlerini etkileyen bireysel özellikleri, deneyimleri ve teknolojik yeterliklerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin dijital materyal oluşturabilme öz-yeterlik düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında görev yapan toplam 175 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Dijital Materyal Oluşturabilme Öz-Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin dijital materyal geliştirme konusunda genel olarak yüksek düzeyde öz-yeterliğe sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, dijital materyal oluşturabilme öz-yeterliğinin cinsiyet, mesleki deneyim, branş, hizmet içi eğitim alma durumu ve teknolojik araçlara erişim gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle hizmet içi eğitimlere düzenli olarak katılan öğretmenlerin dijital yeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretmenlere yönelik dijital materyal tasarımı ve pedagojik teknoloji kullanımı odaklı uygulamalı hizmet içi eğitimlerin yaygınlaştırılması önerilmektedir. Ayrıca öğretmenlerin teknolojik araçlara erişimlerinin artırılması ve okul temelli dijital paylaşım ortamlarının desteklenmesi, dijital materyal oluşturma öz-yeterliklerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak bu çalışma, öğretmenlerin dijital pedagojik yeterliklerinin güçlendirilmesi için öğretmen yetiştirme ve mesleki gelişim programlarının dijital yeterlik odağında yeniden ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of digital materials in educational settings today has made teachers' competence in this area more important. Accordingly, this study aims to reveal the individual characteristics, experiences, and technological competence that influence teachers' digital content development processes. The purpose of this research is to determine teachers' self-efficacy levels in creating digital materials and to examine whether these levels differ according to various demographic variables. The research was conducted using the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of a total of 175 teachers working in the 2024–2025 academic year. The“Digital Material Creation Self-Efficacy Scale”was used as the data collection tool. The research findings show that teachers generally have a high level of self-efficacy in developing digital materials. However, it was determined that self-efficacy in creating digital materials shows significant differences according to variables such as gender, professional experience, field, in-service training status, and access to technological tools. In particular, it was concluded that teachers who regularly participated in in-service training had higher levels of digital competence. In line with the findings, it is recommended that practical in-service training focused on digital material design and pedagogical technology use for teachers be promoted. Furthermore, increasing teachers' access to technological tools and supporting school-based digital sharing environments will contribute to the development of their self-efficacy in creating digital materials. In conclusion, this study reveals that teacher training and professional development programs need to be re-examined with a focus on digital competence in order to strengthen teachers' digital pedagogical competencies.