6. sınıf ondalık gösterim konusunun 7E öğrenme modeliyle öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effect of teaching 6th grade decimal notation subject with 7E learning model on students' academic achievement and retention of learning
  1. Tez No: 992403
  2. Yazar: SALİH OKUDUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ortaokul 6. sınıf düzeyinde“Ondalık gösterim”konusunun yapılandırmacı yaklaşım öğrenme yaklaşımının 7E öğrenme modeline göre öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma 2024- 2025 eğitim öğretim yılı güz döneminde Kastamonu ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet okulunun 6. sınıf öğrencilerinden oluşan 50 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Elverişlilik açısından kolay örneklem seçim yöntemiyle seçilen 25'er öğrenciden oluşan deney ve kontrol gruplarında ders araştırmacı tarafından işlenmiştir. Çalışma sürecinde deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan ders planına uygun öğretim yapılırken, kontrol grubuna mevcut öğretim programı çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere dağıtılan ders kitabına uygun öğretim yapılmıştır. Çalışma bitiminde kontrol ve deney grubu öğrencilerine“Ondalık Gösterim Başarı Testi”uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler bağımsız örneklemler t testi kullanılarak analiz edilmiş ve 0,05 anlamlılık düzeyine göre sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu sonuçlara göre“Ondalık Gösterim”konusunun 7E öğrenme modeliyle öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına istatistiksel olarak anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür. Çalışma bitiminden belli bir süre sonra başarı testi tekrar her iki gruba kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Kalıcılık testinden elde edilen nicel veriler bağımsız örneklem t testi ile 0,05 anlamlılık düzeyine göre incelendiğinde 7E öğrenme metoduyla yapılan öğretimin daha kalıcı olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of teaching the topic of Decimal Notation at grade six by using the 7E learning model of the constructivist learning approach on the students' academic achievement and learning retention. The research was conducted with 50 sixth-graders from a state middle school affiliated with the Ministry of National Education in Kastamonu during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The researcher taught the lessons to experimental and control groups that consisted of 25 students each. The groups were selected using a convenience sampling method for suitability and convenience. During the study, the experimental group was instructed in line with a lesson plan prepared by the researcher, while the control group was instructed in line with the framework of the existing curriculum according to the textbook distributed to students by the Ministry of National Education. At the end of the study, the Decimal Notation Achievement Test was administered to both the control and experimental groups. The quantitative data obtained were analyzed using the independent samples t-test, and the results were evaluated at a significance level of 0.05. According to these results, teaching the topic of Decimal Notation using the 7E learning model was found to make a statistically significant contribution to students' academic achievement. The achievement test was administered again as a retention test to both groups after a certain period following the end of the study. The quantitative data obtained from the retention test were examined using the independent samples t-test at a significance level of 0.05. It was found that teaching the topic using the 7E learning method resulted in longer learning retention.